Naylon lif donatılı çimento esaslı kompozitlerin mekanik davranışı
Mechanical behavior of nylon fiber reinforced cement based composites
  1. Tez No: 350382
  2. Yazar: DİDEM YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, naylon lifli betonların mekanik davranışı incelenmiştir. İncelenen karışımlar su/bağlayıcı oranı 0,25, 0,45 ve 0,70 olan üç yalın beton, dokuz adet 0,6 kg/m3, 1,5 kg/m3 ve 2,4 kg/m3 naylon lif içeren beton, üç adet kancalı uçlu ve kısa kesilmiş çelik tel ile naylon lifin birlikte kullanılmasıyla elde edilen karma lifli betonlardır. Naylon liflerin, betonun basınç dayanımı, elastisite modülü, yarma-çekme dayanımı, net eğilme dayanımı ve kırılma enerjisi gibi mekanik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Naylon lif içeriğinin, karışımların basınç dayanımı, elastisite modülü, yarma-çekme ve net eğilme dayanımlarında önemli bir etkisi olmamakla birlikte, betonun kırılma enerjisi ve sünekliğini arttırdığı görülmüştür. Karma lifli serilerin eğilme dayanımı ve kırılma enerjileri önemli ölçüde artmıştır. Yalın betona kıyasla naylon lifli betonlarda kırılma enerjisi ortalama 2,5 kat, karma lifli betonlarda ise yaklaşık 60 kat arttığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlarla Tepki Yüzeyi Yöntemi kullanılarak optimum bir tasarım elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, mechanical behavior of concretes with nylon fibers were investigated. Three series of plain concrete mixtures with water/binder ratios of 0.25, 0.45 and 0.70 were produced. Nine concretes with nylon fibers of 0.6 kg/m3, 1.5 kg/m3 and 2.4 kg/m3 and three additional concretes with hybrid fibers containing steel and nylon were produced. Thus, totally 15 concrete mixtures were used in this study. Effects of nylon fibers on the mechanical properties of concrete, such as compressive strength, modulus of elasticity, splitting tensile strength, net bending strength and fracture energy were evaluated. It is shown that there is no significant effect of fiber volume fraction on the compressive strength, modulus of elasticity, splitting tensile strength and net bending strength of concretes. Net bending strength and fracture energy of concretes with hybrid fibers (i.e. nylon and steel) significantly increased. It was shown that compared to plain concrete, fracture energy increased approximately 2.5 times for concretes with nylon and 60 times for concretes with steel and nylon fibers. Optimization for mixture design was performed according to Response Surface Method.