Farklı türde mineral katkı kullanımının kendiliğinden yerleşen betonun taze faz ve mekanik özelliklerine etkisi
Effects of using different additive types on the workability and mechanical properties of self-compacting concrete
- Tez No: 350381
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, uçucu kül, kireç taşı filler ve kum taşı filler mineral katkıları bir referans karışımın çimentosuyla %20, %30 ve %40 oranlarında değiştirilerek elde edilen betonların işlenebilirlik özellikleri ve temel mekanik özellikleri incelenmiştir. Tüm karışımları aynı koşullarda üretilmesine, kalıplara dökülmesine, kürlenmesine ve test edilmesine dikkat edilmiştir. Elde edilen deney sonuçları kendi aralarında ve referans karışımın sonuçlarıyla kıyaslanmıştır. Deney sonuçlarının değerlendirilmesiyle kullanılan mineral katkıların çimento ile belirtilen oranda değiştirilmesinin işlenebilirlikte belirgin değişimlere neden olmadığı, mekanik özelliklerde ise sadece basınç dayanımında belirgin ve düzenli bir azalmaya neden oldukları görülmüştür. Ayrıca aynı oranda uçucu kül ve kireçtaşı filler içeren karışımlar testlerde genellikle benzer sonuçlar vermiş ve benzer değişimler göstermiştir. Kumtaşı filler içeren karışımların ise genel olarak diğer iki mineral katkıya göre daha kötü olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
In this study fly ash, limestone filler and sandstone filler additives were changed with cement of a reference concrete mix with 20%, 30% and 40% by mass and workability and mechanical properties of obtained mixes were analysed. All mixes are produced, molded, cured and tested at same conditions. Obtained test results compared between each other. With analysing of it was cleary seen that test changing cement with those additives don?t effect the workability significantly and effect only compressive strength from mechanical properties significantly and regular. Also, test results of fly ash or limestone filler containing mixes are generally same. In case sandstone filler containing mixes' workability and mechanical properties are worse than other mixes at same cement-additive change rate.