Çelik yapı tasarımında Türk Standartlarının AISC 360-05 ve 07-05 yaklaşımlarına göre incelenmesi
Evaluation of Turkish Specification according to AISC 360-05 and 07-05 of steel moment frames
  1. Tez No: 350388
  2. Yazar: BAHAR TOLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDAN YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, süneklik düzeyi yüksek merkezi çaprazlı çelik çerçeve sistemler tanımlanmış, bu çerçeve sistemlerin AISC (American Institute of Steel Construction) ve DBYBHY'e (Deprem Bölgelerinde Yapılan Binalar Hakkında Yönetmelik) göre tasarım kurallarından bahsedilmiştir.İlk bölümde; depreme dayanıklı çelik yapı tasarımı, çelik taşıyıcı sistemlerin özellikleri ve süneklik kavramı anlatılmıştır.İkinci bölümde; merkezi çelik çaprazlı çerçevelerin tanımları, çelik çaprazların özellikleri, çevrimsel yükleme altındaki davranışları ve merkezi çelik çaprazlı çerçeve türleri tanımlanmıştır.Üçüncü bölümde; AISC' ye (American Institute of Steel Construction ? 2005) göre süneklik düzeyi yüksek merkezi çelik çaprazlı çerçevelerin süneklik düzeyini belirleyen tasarım kuralları verilmiştir.Dördüncü bölümde; DBYBHY'e (Deprem Bölgelerinde Yapılan Binalar HakkındaYönetmelik ? 2007) göre süneklik düzeyi yüksek merkezi çaprazlı çerçevelerin boyutlandırılmasına ilişkin tasarım kuralları verilmiştir.Beşinci bölümde; altı katlı örnek bir yapının tasarımı, süneklik düzeyi yüksek olarak yapılmıştır. Tasarımda yapısal analiz için SAP 2000 bilgisayar programı kullanılmıştır. Hesaplamalarda ve karşılaştırmada TS 648 ve ASCE 7-05'te güvenlik dayanımları hesap yöntemi için verilen yük kombinasyonları kullanılmıştır.Son bölümde; çalışmanın ana özellikleri ve sayısal incelemeden elde edilen sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, concentrically braced steel frames are defined, design rules for special concentrically braced steel frame structures are given with regard to AISC (American Institute of Steel Construction) ? seismic provisions for structural steel buildings and DBYBHY (Specification for Structures to be Built in Eartquake Region) and the design of specially concentrically braced frames for a sample building are examined by the rules of DBYBHY and the rules of the AISC.In the first chapter, seismic design of steel structures, properties of steel frame systems and the ductility of the steel frames mentioned.In the second chapter, concentrically braced steel frames are defined and properties of braces, cyclic behaviours and bracing types are described.In the third chapter, design rules for special concentrically braced steel frames are given for AISC 2005 (American Institute of Steel Construction ).In the fourth chapter, design rules for special concentrically braced steel frames are given for DBYBHY 2007 (Specification for Structures to be Built in Eartquake Region).In the fifth chapter, the load combinations given by ASCE 7-05 for allowable stress design and Turkish Specification for Steel Structures ( TS 648 ) are used to determine internal forces and to compare performance of the concentrically braced frames under earthquake action.In the last chapter, the main characteristic of the study and evaluation of the numerical result are presented.