Bazı melez kayısı genotiplerinin fenolojik, morfolojik ve meyve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of phenological, morphological and fruit quality characteristics of some apricot hybrits
- Tez No: 598275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Erkenci kayısı ıslah programlarında özellikle olgunlaşma zamanı ve meyve kalite özelliklerinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çalışma Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü arazisinde kurulu kayısı parselinde bulunan bazı erkenci melez kayısı kombinasyonlarda 2017-2018 yılları arasında yürütülmüştür. Çalışmada Alata Yıldızı×Bebeco (AY×B), Çağataybey×Ninfa (Ç×N), Çağataybey×Stark Early Orange (Ç×SEO), Şahinbey×P. de Tyrinthe (Ş×T), Alata Yıldızı×Ninfa (AY×N) ve Şahinbey×Ninfa (Ş×N) melezleri kullanılmıştır. Çalışmada ebeveyn ve melez bireylere ait fenolojik, morfolojik ve meyve kalite özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, AY×B5 ve AY×B11 melezleri erkencilik bakımından (
Özet (Çeviri)
In early apricot breeding programs, it is very important to determine ripening time and fruit quality characteristics. This study was carried out between 2017 and 2018 years in some early hybrid apricot combinations found in the apricot parcel established in Alata Horticultural Research Institute. Alata Yıldızı×Bebeco (AY×B), Çağataybey×Ninfa (Ç×N), Çağataybey×Stark Early Orange (Ç×SEO), Şahinbey×P. Tyrinthe (Ş×T), Alata Yıldızı×Ninfa (AY×N) and Şahinbey×Ninfa (Ş×N) hybrids were used in the study. Phenological, morphological and fruit quality characteristics of parent and hybrid individuals were determined. As a result, AY×B5 and AY×B11 hybrids were promising in terms of earliness (