Çocuk oyun alanlarındaki oyun aletlerinde uyulması gereken kriterler üzerine bir araştırma
A Research on required criteria for the play qipment in the children play grounds
  1. Tez No: 35042
  2. Yazar: CİHANGİR CİHANGİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Peyzaj Mimarlığı, Education and Training, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek Lisans 'Tezi ÇOCUK OYUN ALANLARINDAKİ OYUN ALETLERİNDE UYULMASI GEREKEN KRİTERLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Cihangir C İ HANGİ ROÖLU Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı -Danışman: Pıof.Dr. Yalçın Memlûk 19 94, Sayfa: 99 Jüri: Pro j:. Dr. Yalçın MEMLÛK Pro::. Dr. Metin BAŞ AL Doç, Dr. Mehmet ASATEKİN Çocuk oyun alanları ve özellikle bu alanlarda kullanılan oyun' aletlerinde uyulması gereken kriterler ile kriterlerin neden gerekli olduğu, ürünlere ne şekilde uygulanması“gerektiği, ”bu kriterlerin kimler tarafından oluşturulması ve istenmesi, bunun sonucunda da ürünlere etkilerinin nasıl olacağı araştırıldı. Bu konuyla ilgili yurt- içi ve.yurt dışında daha önceden yapılmış araştırmalar, ürün katalogları, yöntemler ve bunların varmak istedikleri sonuçlar, eksik ve kusurlu yönleri ile detaylı incelenmiş;" bu hususlar hem bir araştırmacı hem de endüstriyel tasarımcı gözüyle değerlendirilmiştir.11 Bu bağlamda çocuk oyun alanı tanımı, kent içindeki yeri ve önemi, kente ve çocuğa faydaları, alanın şekli, biçimi ve tasarımı, bu alanlarda kullanılan oyun elemanlarında bulunması gereken genel özellikler ile her bir oyun aletinde bulunması gereken kriterler saptandı, bunlarla ilgili Türk Standardları 'nın başlıkları ve konumuzla ilgili kısımları açıklandı. Ayrıca oyun aletlerinde kullanılan malzemelerin, yapılış biçimlerinin, bağlantı detaylarının nasıl olması gerektiği, standartları verilerek açıklandı. Bir oyun aletinde bulunması gereken kriterler ile oyun-çocuk ilişkileri ergonomik ve antropometrik açıdan incelendi. Bütün bu veriler ışığında Türkiye'deki oyun alanlarının durumu, uygulamadaki hataları, oyun aletlerinin hatalı taratları ve uyulması gereken bu kriterler ile standartlara neden ulaşılamadığı ve nasıl ulaşılabileceği, ne gibi yaptırımların gerekli olduğu araştırıldı. ~ Bu verilerin ışığında bir çok özelliği içeren kombine bir ürün tasarlanarak bu araştırmanın somut bir örneği hiç olmazsa proje bazında aktarıldı. w Türkiye 'de bunca araştırmalar ve standartlar olduğu halde ürünlerde uyulması gereken bu kriterlere ve kaliteye neden _ ulaşılamadığı, Belediyelere, Türk Standardları Enstitüsü ' ne,_ Bakanlıklara, araştırmacı ve tasarımcılara düşen görevler ile bu sorunların üstesinden nasıl gelinebileceği, ne gibi yaptırımların gerektiği belirlenerek araştırmamızın bundan sonra hangi konu ve disiplinleri ilgilendir liginin yönlendirmesi ile sonuçlandırıldı. ANAHTAR KELİMELER: Çocuk oyun alanı, oyun elemanı, kriter, standart, ergonomi, malzeme.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTARCT Masters Thesis A RESEARCH ON REQUIRED CRITERIA FOR THE PLAY EQUIPMENT IN THE CHILDREN PLAY GROUNDS Cihanqir C I HANGl ROdLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture S upe rvisor: Pro f. Dr. Yalç in MEMLUK 1994, Page: 99 Jury: Prof.Dr. Yalçın MEMLÛK Prof. Dr. Metin BASAL Assoc. Pro f. Dr. Me hme t AS ATEK i N The children play grounds, and the criteria which should be considered in particular in respect of any play equipments used in such grounds, and why such criteria are required and whom such criteria should be formed and demanded by, and as a result of this how they will affect the products have been researched. Some researches previously made at home and abroad and products' catalogues, and the conclusions which these intend to re~ach, and deficient and defective aspects thereof have been studied in details and evaluated within the framework of a mentality of both a researcher and an industrial designer as well.IV In this context, the description of children play grounds and the place and importance thereof within a town, and the adventaqes thereof to town and child, and the shape and design of such play grounds and the general specifications which the play equipments used in such grounds should contain as well as the criteria which each play equipment should contain have been determined; and the headings of the Turkish Standards related with these subjects and their parts concerning with our topic matter have been explained. What and how the materials used for such play equipments, and their form of manufacture, and their connection details should be have been explained by supporting with the respective standards. The criteria which should be contained by any play equipment and the relationship between game and child have been studied in ergonomic and anthropometric respects. Under the light of all these data, the situation of the play grounds in Turkey, and the mistakes in their application, and the wrong sides of such play equipments, and why the standards could not be reached 'through such criteria which should be applied, and how they may be reached, and what sort o± sanctions are required for this purpose have been researched. Designing a combined product containing many characteristics, under the light of these data, a concrete example of this research has at least been transmitted on the basis of a project. Determining why these criteria and quality which should be" applied for such products could not be reached despite in Turkey there are available many researches made any standards, and what the duties which should be shouldered by municipalities, the Turkish Standards Institution, ministries, researchers and designers are, and how such problems might be overcome, and what sort of sanctions should be necessary, our present research has been terminated by the orientation what sort of subjects and disciplines it will concern with in the future. Key Words; Children play ground, play equipment, criterion, standard, ergonomy, material.