Buğdayda ekim sıklığı ve tohum iriliğinin verim ve verim unsurları üzerine etkileri
Effects of the seed size andsowing rate on yield and yield components of wheat
- Tez No: 35047
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GEÇİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BU?DAYDA EKİM SIKLI?I VE TOHUM LRÎLÎ?ÎNÎN VERİM VE VERİM UNSURLARI ÜZERİNE ETKİLERİ Zekeriya DİRİER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇlT 1994, Sayfa: 68 Jüri: Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Prof. Dr. Nevzat YÜRÜR Yard. Doç. Dr. Saime ÜNVER Deneme 1991 ve 1992 yularında Ankara koşullarında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak kullanılan Bezostaya ve Gerek-79 ekmeklik buğday çeşitleri üç farklı sıklık (400, 500 ve 600 bitki/m2) ve üç farklı tohum iriliğinde (küçük, orta ve iri) ekilmiştir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlaman olarak yürütülmüştür.IV Araştırma sonuçlarına göre; Bezostaya ve Gerek-79 buğday çeşitlerinde ekim sıklığına göre en yüksek birim alan tane verimi sırası ile 339,3 g/m2 ve 350.9 g/m2 olmak üzere 600 bitki/m2 ekim sıklığında, en düşük birim alan tane verimi ise yine sırası ile 283,lg/m2 ve 271,5 g/m2 olmak üzere 400 bitki/m2 ekim sıklığında belirlenmiştir. Bezostaya ve Gerek-79 çeşitlerinde tane iriliğine göre en yüksek birim alan tane verimi sırası ile 342,5g/m2 ve 334,1 g/m2 olarak iri tohum uygulamasında, en düşük birim alan tane verimi ise yine sırası ile 274,7 g/m2 ve 293.4 g/m2 olarak küçük tohum uygulamasında belirlenmiştir. Ekim sıklığına göre Bezostaya ve Gerek-79 çeşitlerinde en fazla m2'de fertil başak sayısı 586,2 ve 630,5 olmak üzere 600 bitki/m2 ekim sıklığında, en düşük ise 462,0 ve 489,4 olmak üzere 400 bitki/m2 ekim sıklığında belirlenmiştir. Tohum iriliğine göre Bezostaya ve Gerek-79 çeşitlerinde en fazla m2'de fertil başak sayısı 565,2 ve 596,7 olmak üzere iri tohum uygulamasında, en düşük ise 484,7 ve 523,8 olmak üzere küçük tohum uygulamasında belirlenmiştir. Bezostaya ve Gerek-79 çeşitlerinde birim alan tane verimi ile en yüksek olumlu ilişki, m2'de bitki sayısı (r=0,723** ve r=0,817**) ve m2'de fertil başak sayısı (r=0,680** ve r=0,812**); birim alan tane verimi ile en yüksek olumsuz ilişki ise başakta tane sayısı (r=-0,409* ve r=-0,372*) ve başakta tane verimi (r=-0,379* ve r=-0,415*) arasında bulunmuştur ANAHTAR KELİMELER: Buğdayda ekim sıklığı, buğdayda tohum iriliği, buğdayda tane verimi, buğdayda verim unsurları, buğdayda karakterler arası ilişkiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis EFFECTS OF THE SEED SÎZE AND SOWING RATE ON YIELD AND YIELD COMPONENTS OF WHEAT Zekeriya DtRlER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor :Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇÎT 1994, Page:68 JURRY : Prof. Dr. H. Hüseyin GEÇİT Prof. Dr. Nevzat YÜRÜR Asst. Prof. Dr. Saime ÜNVER This experiment was carried out in 1991 and 1992 in Ankara, were used Bezostaya and Gerek-79 bread wheat varieties. They were sown at three different densities (400, 500, 600 Plant/m2) and three different seed sizes (small, medium, large). The experiment was carried out split plots design in randemized bloks with four replications. In this study, The highest grain yield per area were found 339,3 and 350,9 g/m2 in the varieties of Bezostaya and Gerek-79 with 600 plant/m2 density, the lowest grain yield per unit area were found 283,1 and 271,5 g/m2 in the varieties of Bezostaya and Gerek-79 with 400VI plant/m2 plant density. The highest grain yield per unit area were found 342,5 and 334,1 g/m2 in the varieties of Bezostaya and Gerek-79 with large seeds, the lowest grain yield per unit area were found 274,7 and 293,4 g/m2 from small seeds. According to plant density the highest fertile spike number unit area were found 586,2 and 630,5 in the varieties of Bezostaya and Gerek-79 with 600 plant/m2 density, the lowest fertile spike number unit area were found 462,0 and 489,4 with 400 plant/m2 density. According to seed size the highest fertile spike number unit area were found 565,2 and 596, 7/m2 in the varieties of Bezostaya and Gerek-79 with large seeds, the lowest fertile spike number unit area were found 484,7 and 523,8 g/m2 from small seeds. In the varieties of Bezostaya and Gerek-79 the highest positive correlation coefficient were calculated between grain yield per unit area and plant number/m2 (r=0,723** and r=0,817**) and fertile spike number/m2 (r=0,680** and r=0,812**), the highest negatife correlation coefficient were calculated between grain yield per unit area and the number of grain in the spike (r=-0,409* and r=-0,372*) and grain yield in the spike (r=-0,379* and r=-0,415*). KEYWORDS: Plant density of wheat, seed size of wheat, grain yield of wheat, yield components of wheat, correlation coefficions of wheat.