İnsan saçı örneklerinde eser elementlerin katı örneklemeli atomik absorpsiyon yöntemi ile tayini
Determination of trace elements in human hair by solid sampling atomic absorption spectrometry
- Tez No: 350480
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İnsan saçı, çevresel, beslenme ve çalışma ortamlarından insan bünyesine giren elementlerin ve bileşiklerin etkilerinin incelenmesinde, zehirlenme olaylarının araştırılmasında, vücut sıvılarının (kan, idrar vb.) temin edilemediği veya yeterli olmadığı durumlarda bilgi verebilen önemli ve hatta bazen tek materyaldir. İnsan saçı resmi kurumlar tarafından seçilen toksik metal maruziyetinin tayininde kullanılacak dokulardan biridir.Biyolojik örneklerde özellikle insan saçı örneklerinde eser elementlerin analizi için nötron aktivasyon, X-Işınları floresansı ve spektroskopik teknikler gibi farklı yöntemlerden yararlanılmaktadır. Genelde Elektrotermal Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (ETAAS) ile insan saçında eser elementlerin tayini için örnekler çözülmektedir. Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (AAS) ve İndüktif Eşleşmiş Plazma (ICP) teknikleri ile saçta rutin eser element analizi için genellikle örnekler asitlerle ya da bazlarla çözülmektedir. Normal çözme yönteminde ölçülecek her bir örnek çözeltisi için en az 50 mg saç örneğine ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca daha fazla tekrar için doğal olarak daha çok saç örneğine ihtiyaç vardır. Ancak özellikle adli araştırmalarda daha fazla örnek temin etmek her zaman mümkün olamayabilir. Analitlerin doğrudan katı örneklemeli AAS ile tayini örnek çözme yöntemleri ile karşılaştırıldığında bazı avantajları bulunmaktadır: (i) örnek çözeltilerle seyretilmediği için daha az örnek miktarlarında çalışılabilir (çoğunlukla 0,05-1,0 mg arasında) ki bu özellikle saç gibi sınırlı örnek miktarları olduğu zaman çok önemlidir. Bu yüzden ekstra zenginleştirme yöntemleri gerekli değilidir; (ii) örnekleri çözmek için zaman harcanmaz; (iii) çözme sırasında kullanılan toksik ve korozif kimysallardan kaynaklanan çevresel kirlilik riski bulunmaz; (iv) reaktiflerden, laboratuvar malzemelerinden ve diğer ekipmanlardan kaynaklanan kontaminasyonlar olmaz; (v) analit kaybı gözlenmez. Ancak diğer yandan çözme yöntemlerinde kullanılan madde miktarına göre fırına yüklenen her örnek bölümü için çok daha az miktarda örnek ile çalışıldığından (
Özet (Çeviri)
Hair is an important and sometimes the only material for the determination of elements and compounds especially when body fluids (blood, urine, etc.) are not available to investigate a poisoning event or effects of environmental, nutritional or occupational sources on the body. Hair is used as one of the tissues of choice officials in determining toxic metal exposure.For the trace elements analysis in biological samples, especially hair, like neutron activation, X-Ray fluorescence and spectroscopic etc different techniques can be used for the trace elements analysis in hair.Traditionally, hair is digested for the determination of its trace element content by ETAAS. In routine trace element analysis of hair by AAS or ICP, hair is necessarily digested mostly in acids or in bases. For ordinary digestion procedure, at least 50 mg hair is needed for every sample solution to be measured. For a few repetitions, of course, much more hair should be needed which may always be not possible especially for forensic analysis.Determination of analytes by solid sampling AAS, has some advantages compared to sample digestion techniques: (i) Since sample is not diluted with solvents, much lower amounts of samples (mostly