Süresel planlamadaki verimliliklerin mevsime göre değişiminin analizi
Analysis of variability of productivity due to seasons in time planning
  1. Tez No: 350492
  2. Yazar: DOSTCAN SEVİM
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Civil Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnşaat projelerinde verimlilik, birim zamanda yapılan birim imalat olarak tanımlanmaktadır. Projelerin toplam süresinin belirlenmesinde uygulanan süresel planlama için projede yer alan bütün faaliyet sürelerinin tasarım aşamasında belirlenmesi gerekmektedir. Faaliyet süreleri ise eldeki verimlilik değerlerine bağlıdır. Ayrıca giderek artan rekabet ortamından dolayı, inşaat firmaları işgücü verimliliğine önem vermektedir. Bu nedenlerden dolayı, verimlilik konusu inşaat projelerinde önemli bir yere sahiptir.İnşaat sektörünün emek yoğun bir sektör olmasından ve birçok faaliyetin hala insan gücüne dayalı olmasından dolayı verimlilik değerleri mevsimlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Fakat proje yöneticilerinin ve planlama mühendislerinin tecrübelerine dayanılarak yapılan süresel planlamada, verimlilik değerlerindeki mevsime göre değişkenlik genellikle dikkate alınmamakta ve değerler sabit kabul edilmektedir. Bu çalışmada verimliliklerin mevsim değerlerine göre değişiminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle Türkiye'de inşaat sektöründe oldukça büyük bir paya sahip olan konut sektöründe yer alan köklü bir inşaat firmasının projelerindeki verimlilik değerleri ile mevsimsel değerler arasındaki ilişki regresyon analizi yöntemiyle bulunmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Productivity in construction projects, is defined as unit work done at unit time. In order to make scheduling which is used for determining the total project time of constructions, time of each activity in that project must be assigned at the design phase. Determining activity times depens on productivity values. In addition to that, construction firms place emphasis to labour productivity due to ever increasing competition environment. Because of these reasons, productivity issue becomes more significant in construction sector all around the world.Construction sector is kind of labour intensive sector and a lot of activities at production is still based on manpower, so productivity values can vary from season to season. However, when preparing schedule of a project which is based on experiences of project managers or planning engineers, variability of productivity values due to climate conditions is not usually taken into consideration and values are considered as constant. In this thesis work, investigation of variability of productivity due to different seasons is aimed. To do so, relationship between climate conditions and productivity values which are obtained from construction projects of the Turkish firm which has well-established place at building sector in Turkey, was investigated by regression analysis.