Tünellerden kaynaklanan farklı oturmaların bina performansına etkisi
Determining seismic performance of buildings affected by tunnel induced settlements
  1. Tez No: 350500
  2. Yazar: ABDULLAH CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ulaşım ağının gelişmesi, şehirlerin su ihtiyacının karşılanması gibi sebeplerle tünellerin açılması zemin kotunda oturmalara sebep olmaktadır.Ülkemizde bina performansının değerlendirilmesi yalnız depremi akıllara getirmekte, yapıda meydana gelebilecek diğer kusurların depremle birlikte yapıya ne ölçüde zarar verebileceği düşünülmemektedir.Bu çalışmada tünellerden kaynaklanan oturma ve dönmelerin bina performansına etkisini incelemek amacıyla üç ve beş katlı çerçeve tipi iki bina altında muhtelif aralık ve derinliklerdeki tünel kazılması halleri sayısal olarak analiz edilmiştir.Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın konusu amacı ve kapsamı açıklanmıştır.İkinci bölümde inceleme konusu olan iki adet betonarme binanın tasarımı anlatılmış, binalar hakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde deprem yönetmeliğinde tanımlanan performans kavramı hakkında bilgi verilmiş, deprem hesabında genel ilkelerden bahsedilmiş, artımsal eşdeğer deprem yükü yönteminin nasıl uygulanacağı ve kullanılan malzeme modelleri anlatılmıştır.Dördüncü bölümde binaların artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemine göre analizi yapılmıştır.Beşinci bölümde tünellerden kaynaklanan oturma ve dönmelerin hesabında izlenen yol açıklanmıştır.Altıncı bölümde göz önüne alınan tünel geçiş eksenleri ve derinlikleri gösterilmiş, bu tünellerden kaynaklanan oturma ve dönme değerleri verilmiştir.Yedinci bölümde göz önüne alınan tünellerin yapıda oluşturduğu oturma ve dönmelerin etkitilmesi ve itme analizlerinin yapılması ile oluşan taban kesme kuvveti-tepe yerdeğiştirmesi eğrileri çizilerek karşılaştırılmış ve yorumlanmıştır.Sekizinci ve son bölümde sonuçlar ve öneriler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In relation to the developing transportation network, supplying city?s water demand underground tunnels need to be constructed. Tunnel construction causes induced settlements on surface.Determining building seismic performance thought of only earthquake effect, not other structural defects and their causes.In this study, two and five storey concrete frame building?s earthquake performance has been analysed in various states of the range and depth of tunnel excavation. Analyses have been performed on the structures considering induced settlements.In the first part of this study subject is described, purpose and content of the study are explained.In the second part, two reinforced concrete buildings is designed and provided information about the buildings.In the third part, presented information about the concept of earthquake performance described in the Turkish Earthquake Code and the general principles mentioned in the seismic analysis. Described how to use the method of incremental equivalent earthquake load method and the material models used.The fourth part building analysis was performed according to the method of incremental equivalent earthquake load method.In the fifth part, described how to compute settlements and rotations affected by tunnels.In the sixth part, different tunnel axis and depths are shown and computed settlements and rotations based on these tunnels are given.In the seventh part, pushover analysis results and base shear-top storey lateral displacement curves compared and discussed.The eighth and final part conclusions and recommendations summarized.