Danışman yapım yöneticisi'nin ve mimar'ın görevleri için kalite yönetim sistemi araçları modeli
Modeling the quality management system tools for both the architect and the construction manager as advisor
- Tez No: 350559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A.MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
Yapım sektörünün temel ürünlerinden biri olan binalar, diğer sektörlere kıyasla büyük ölçekli, yüksek bütçeli, zaman alan üretimler olup uzun ömürlüdürler. Buna rağmen binaları başarısız kılan, düşük performans, ekonomik olmama, planlanandan uzun sürede yapılmış olma gibi sıklıkla yaşanan birçok problem görülmektedir. Literatürde, bu problemlere neden olan faktörlerin başında farklı aktörlerin entegrasyonu ve koordinasyonu gösterilmiştir. Yapım işini gerçekleştiren yüklenicilerin görevleri en ince ayrıntısına kadar sözleşmenin tamamlayıcı ek dökümanları olan genel şartname, özel şartname, idari prosedürler, teknik şartnameler, proje çizimleri vb. aracılığıyla tanımlanmaktadır. Ancak, yapım öncesinde hazırlanan dökümanların ışığında gerçekleşen yapım evresinin başarısı aslında bu dökümanların hatasız ve eksiksiz hazırlanmasına bağlıdır. Yüklenicilerin görevlerine yönelik hassasiyetin yapım öncesinden itibaren Mimar ve DYY görevleri için olmaması başarısızlığa sebep olmaktadır. Bu bağlamda, sözleşmelerde belirtilen görev tanımlarında gerekli açıklamaları sağlamak için Kalite Yönetim Sistemi Araçları (KYSA) önemli birer araç olabilir. Bu çalışmada, görev bazında KYSA'ların entegrasyonunu sağlamak amacıyla, AIA standart sözleşme dökümanlarında yer alan DYY ve Mimar görevleri tek tek açıklanarak, analiz edilerek ve hipotetik olarak tartışılarak, her bir görev için KYSA önerileri getirilmiştir. Model, önerilen KYSA'lar olan şartname, prosedür ve formların, Mimar Malsahibi sözleşmesinin ve DYY Malsahibi sözleşmesinin tamamlayıcı ek dökümanları olmasıdır. Böylece, belirsizlikler kalmayacak, net ve detaylı görev tanımları ve yüksek koordinasyon ile projenin ilk kararından itibaren süreçler başarılı ilerlemesiyle birlikte projenin başarıyla yapımının tamamlanması ve başarılı binanın gerçekleşmesi sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Buildings which are the major products of construction industry and long lived assests, are relatively in large scale, high budgeted and time consuming productions. However, there are some problems making the buildings unsuccessful such as, showing low performance, being uneconomical, having exceeded time of construction, and etc. The factors causing those problems have been showed in the literature as the integration and the coordination of different parties. The tasks of the contractors who perform the work on site, are being defined by general conditions of the contract, special conditions, administrative procedures, technical specifications, project drawings, etc. Nevermore, the construction phase progresses with the reference of the documents previously prepared and indeed the success of the construction phase depends on the completeness and correctness of those documents. The omision of the sensibility for the tasks of architect and CMa, as of the contractors, causes failures. In this context, the quality management system (QMS) tools can be worthwhile for providing the necessary explanation of the task definitions included in the contract documents. In this study, in order to accomplish the integration of QMS tools on the task basis, the Architect and CMa tasks, included in AIA standard contract documents, have been explained, analysed and hypotheticly discussed one by one in an effort to be able to propose QMS tools for the each task. The model is the proposal of QMS tools to be the supplementary exhibits of the contracts both between Architect-Owner, and CMa-Owner as well. Due to the very first decisions of the project, with the help of clear and detailed task definitions and accordingly high coordination, no uncertainty will remain, the construction project processes will successfully progress and consequently the successful building will be provided.