Danışman yapım yönetimi proje teslim sisteminde hakedişler ve hakediş prosedürleri
Payments and payments procedures in construction management as adviser project delivery system
  1. Tez No: 292346
  2. Yazar: ÇAĞLA CEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. MURAT ÇIRACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bir yapım projesinin hedeflenen zaman, maliyet ve kalite kıstaslarına uygun olarak tamamlanabilmesi için sözleşme idaresi kapsamındaki görevlerin başarıyla yerine getirilmesi gerekir. Geleneksel proje teslim sisteminde sözleşme idaresi mimar ya da mühendis tarafından yürütülürken, danışman yapım yönetimi proje teslim sisteminde bu görev mimar ve danışman yapım yöneticisinin ortak çalışmalarıyla yürütülür.Projenin devamlılığı açısından ustalıkla yönetilmesi gereken sözleşme idaresi süreçlerinden birisi de hakediş sürecidir. Bu süreç dahilinde meydana gelen herhangi bir aksaklık projeyi büyük ölçüde sekteye uğratır, başta koyulan maliyet ve zaman hedeflerinde geri dönüşü olmayan sapmalar yaratır. Bu sürecin doğru yönetilmesi hem mal sahibi hem de yüklenici tarafının görev, sorumluluk ve yetki sınırlarının bilincinde olmasına bağlıdır.Bu tezde söz konusu sürecin en verimli şekilde işleyebilmesi için iyi bilinmesi ve doğru tanımlanması gereken danışman yapım yönetimi proje teslim sisteminde hakedişler ve hakediş prosedürleri ele alınmıştır.Tezin birinci bölümünde bu çalışmanın amacı ve yönetimi hakkında bilgi verilmiştir.İkinci bölüm teze de konu olan danışman yapım yönetimi proje teslim sistemi için ayrılmıştır. Bu bölümde danışman yapım yönetimi proje teslim sisteminin genel özellikleri ele alınmış ve yapım sürecinin başarıyla yönetilebilmesi için gereken sözleşme dokümanlarından bahsedilmiştir. Ardından söz konusu sözleşme dokümanları danışman yapım yönetimi proje teslim sistemi bazına indirgenmiş, AIA tarafından bu teslim sistemi için geliştirilmiş tüm tip sözleşmeler tarafların görev ve sorumlulukları başlığı altında detaylı olarak incelenmiştir. Bu bölümde son olarak da danışman yapım yönetimi proje teslim sistemini seçme kararı, danışman yapım yönetimi proje teslim sisteminin yarar ve kısıtları başlıkları altında bu sisteme ait çok faydalı olacak genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.Tezin üçüncü bölümünde yine AIA tarafından danışman yapım yönetimi proje teslim sistemi için geliştirilmiş tip sözleşme dokümanları bu sefer hakedişler bazında ele alınmıştır. Her sözleşmenin hakedişlere ilişkin hükümleri detaylı olarak incelenmiştir.Dördüncü bölümde sözleşme dokümanları arasında en az tip sözleşmeler kadar önemli bir yere sahip idari süreç ve prosedürler incelenmiştir. Türk İnşaat Sektöründe bilinmediği için kullanılmayan ama projeyi istenilen karlılıkta bitirebilmek için de hayati önem taşıyan bu dokümanların genel işlevleri, diğer sözleşme dokümanlarıyla ilişkisi, yoğunlukla kullanılan bölümleri CSI Proje El Kitabı kaynak alınarak açıklanmıştır. İdari süreç ve prosedürler hakkında verilen geniş çaptaki bilginin ardından danışman yapım yönetimi proje teslim sistemi için farklı ödeme tiplerini de kapsayan prosedürler geliştirilmiştir.Tezin beşinci bölümünde ise tüm çalışmaya sonucunda oluşan çıkarımlara yer verilmiş, öneriler ile de tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accomplishing the contract administration tasks in order to reach the time, cost and quality targets plays a vital role in the overall success of a construction project. In traditional project delivery system, activities related to administering the contract for construction typically handled by A/E, whereas in construction management project delivery system contract administration is a chain of task performed by both A/E and construction manager as adviser.Payment phase should be carried out successfully as it is one of the most important phases of contract administration that ensure continuity in the construction process. Any fault or dispute that takes place within this phase interrupts the project widely, causes deviations in the previous cost and time targets. Managing this phase well mostly relies on the knowledge and experience of both the owner and the contractor about the responsibilities, duties and boundaries of authority in the scope of work.In this thesis, payments and payment procedures in construction manager as adviser project delivery system are examined in detail. The success of issued administrating process depends on the good knowledge and correct descriptions about the payment procedures.In the first chapter, general purpose and methodology of the thesis are discussed.Second chapter is on the general characteristics of the construction manager as adviser project delivery system with the common contract documents necessary to accomplish the project. Moreover, typical contracts that AIA has published specifically for this project delivery system is examined broadly in the scope of roles and responsibilities. Lastly, decision to use construction management, advantages and disadvantages of the project delivery system are discussed in order to present an evaluation about the construction manager as adviser project delivery system as a whole.In the third chapter of the thesis, typical contracts published by AIA are examined again but this time in the scope of provisions about payments. All the provisions in each contract are discussed in detail.Fourth chapter is on Division 01 General Requirements, which is as important as the typical contracts among the contract documents. Division 01 and its sections have an undeniable effect on the project when used properly as part of cost, quality and time but unfortunately, Turkish Construction Industry is unfamiliar with these types of documents. Division 01?s organizational basis, relations with other contract documents, mostly used sections are examined broadly in order to make the issue more comprehensible. CSI Project Manual is used as the main source for this purpose. After all these, procedures are formed regarding different basis of payments as lump sum, cost plus fee and guaranteed maximum price.The thesis ends up with the fifth chapter discussing the final results and presenting suggestions.