Bina tasarım parametrelerinin enerji harcamalarına etkilerinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
A study on the determination of the effect of building design parameters on energy consumption
- Tez No: 350587
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, enerji harcamalarının önemli bir bölümünün kaynağı olan binalar ele alınmış ve enerji harcamalarında etkili olan bina tasarım parametrelerinin uygun değerleri aracılığı ile enerji verimliliği sağlanması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda çalışmada ele alınan bir referans binanın, tasarım parametreleri alternatifleri geliştirilmiş ve bu parametrelerin enerji harcamalarına etkileri irdelenmiştir.Tez kapsamında ?enerji harcamalarının azaltılmasını zorunlu kılan faktörlerin? günümüzde sahip olduğu kritik önem hakkında genel bir çerçeve çizilmiş ve ?enerji harcamalarını azaltan binanın tanımlanması? yapılmıştır. Ardından ?enerji harcamalarının azaltılmasında etkili olan bina tasarım parametreleri? ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca bina sistemi içerisinde ihtiyaç duyulan enerji miktarını azaltan ve ihtiyaç duyulan enerjinin kaynağını yenilenebilir kaynaklarla karşılayan aktif ve pasif sistemleri kapsayan ?enerji harcamalarının azaltılmasında etkili olan bina tasarım sistemleri açıklanmıştır. Uygulama olarak, seçilen referans binanın tasarım parametrelerinin farklı değerler alması durumunda enerji harcamalarına etkisinin araştırılabilmesi için öncelikle tasarım parametreleri için alternatifler geliştirilmiştir. Ardından referans bina ve oluşturulan alternatif durumlar arasındaki enerji kullanımı açısından farklılıklar, enerji simülasyon programı aracılığı ile sayısal karşılaştırmalar yoluyla saptanmıştır. Ayrıca, enerji harcamalarını azaltan uygun alternatiflerin belirlenmesi için elde edilen alternatifler arasından en düşük ısıtma, en düşük soğutma, en düşük aydınlatma ve en düşük toplam yükü sağlayan alternatiflerin kombinasyonları oluşturulmuş, yıllık toplam enerji harcamaları sayısal olarak saptanmış ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the buildings, the important part of the energy expenditure, are discussed and, it is aimed to ensure energy efficiency by the appropriate values of building design parameters that are effective on energy expenditure. In line with this goal, alternatives for the design parameters of the reference building are composed and the effect of these design parameters on the building energy expenditure is researched.Within the thesis, today's critical importance of the compelling factors to reduce energy expenditure is explained and the building that reduces energy consumption is defined. Then, the building design parameters effective in reducing energy expenditure are described. Furthermore, building design systems that are effective in reducing energy expenditure, involving, active and passive systems that meet the required energy source in a building system with renewable sources, and decrease the required amount of energy in a building, are explained in detail. As a practice, primarily alternatives are developed for the building design parameters, due to investigate the effect of energy expenditure, in case the building design parameters take different values in reference building. Then, the effects of the differences between the reference building and developed alternatives in terms of energy use were determined with the energy simulation program. Additionally, to determine the appropriate alternatives reducing energy use from among alternatives, a combination of alternatives which provide the lowest heating, the lowest cooling, the lowest lighting and the lowest total energy load, were set, and their total annual energy expenditures were identified and compared.