Remanufacturing of cylinder blocks by Ptwa thermal spray coating application
Motor bloklarının Ptwa termal kaplama uygulaması ile rektifiyesi
  1. Tez No: 350667
  2. Yazar: OSMAN ARDA GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Plazma iletimli kaplama (PTWA) ile silindir bloklarının rektifiyesi bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Tez çalışması kapsamında 9L Ecotorq motor bloğu %0.8 C-çeliği ile kaplanmış ve Ford Otosan bünyesinde tanımlanmış, motor bloğu ve piston ? segman sistemindeki aşınmalara karşı motoru inceleyen dinomometre testi ile kaplamanın işlevselliği doğrulanmıştır. Tez kapsamında daha önce yapılan çalışmalar ışığında PTWA ile motor rektifiyesi amacı ile kullanılabilecek kaplama malzemeleri mikroyapı, mekanik özellikleri ve aşınma direnci bakımından incelenmiştir. Ayrıca PTWA ile uygulanan kaplamanın ana malzeme üzerine yapışma mekanizmaları ve yüzeyde oluşan boşluklar , oksit yapısının motor performansına ve dolayısı ile motorun aşınmasına etkileri incelenmiştir. Tez çalışması kapsamında PTWA ile kaplanan bloklar belirlenen dinomometre testine tabi tutulmuş ve sonuçlar daha önce kaplamasız bloklar ile aynı testi koşan motorun sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Test sonucunda blokta herhangi bir dökülme gözlenmemiştir. Motor performans parametreleri de kaplamasız blokla aynı testi koşan motor ile uyum göstermektedir. Test sırasında motor güç değerleri belirlenen spesifikasyonlar dahilinde olup önceki motora kıyaslandığında daha fazla güç elde edilmiştir. Yağ tüketimi önceki motora göre biraz artmış olmakla birlikte yine spesifikasyonlar dahilindedir. Yağ tüketiminin bir miktar artması kaplamanın porozlu yapısından kaynaklandığı düşünülmektedir. Silindirden krank yatağına geçen gaz miktarına bakıldığında ise önceki motora göre düşüş gözlenmiş olup, sebebinin daha pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi sonucunda segmanların daha efektif çalışmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Test öncesi ve sonrası çap değerleri karşılaştırıldığında ise aşırı bir aşınma gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is investigation of Plasma Transferred Wire Arc (PTWA) sprayed coating application on cylinder bore wall for remanufacturing purposes. 0.8% C- steel is used as coating material. According to literature survey, 0.8% C- steel is commonly used for cylinder block remanufacturing . However it hasn?t been used for remanufacturing of heavy duty engine cylinder block before. On the other hand, there is no experiment in local market as well. During the study, the effects of micro structure and mechanical properties of coating material on wear resistance, thus engine performance parameters are analyzed. The coating quality inclusing coating thickness, bond strength, porosity level and oxide content is investigated. 400 hours High Speed Test test was defined for the engines built coated blocks with 10W40 Castrol Oil. The reasons of selecting this test are ; a)Test data from previous test which had been performed with standard cylinder block was available for comparison, b) It is a recommended test to see wear of cylinder block and power conversion components including piston and rigs. According to test results, there was no coating delamination observed. The performance parameters of engine in view of power-torque, oil consumption and blow-by were in specification defined for the Ecotorq 9L engine