Lubrication analysis of cam and tappet contact
Kam ve supap fincanı temasının yağlama analizi
  1. Tez No: 350682
  2. Yazar: ÖZGÜR GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada supap mekanizması elemanlarından, kam ve supap fincanı yağlaması incelenmiş ve yağlama simülasyonu için hesaplamalı bir model geliştirilmiştir. Çalışmanın başında, elasto hidrodinamik ve hidrodinamik yağlama rejimlerinin prensipleri özetlenmiş, analiz algoritmasının temelini oluşturan denklemler çıkarılmıştır. Geliştirilen yağlama modeli için hem elasto hidrodinamik yağlama rejimi hem de karma yağlama rejimi göz önünde bulundurulmuştur. Geliştirilen yağlama modeli için hem elasto hidrodinamik yağlama rejimi hem de karma yağlama rejimi göz önünde bulundurulmuştur. Çalışmanın sonuç bölümünde, yağ film kalınlıkları, değişken yağ viskoziteleri ve farklı motor çalışma hızları açısından incelenmiştir. Geliştirilen simülasyon aracı ile her çeşit kam supap fincanı tasarımı, yağlama özellikleri açısından incelenebilir hale gelmiştir. Kullanılan akışkanın özellikleri ve ilgili temas yüzeylerinin malzeme özellikleri de geliştirilen model içerisinde etkileri gözlenebilir parametreler olarak tanımlanmıştır. Bu sayede kurulan model ile karmaşık yapıdaki kam supap fincanı dinamikleri incelenebilir yorumlanabilir duruma getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, improvement of a computational model for the simulation of cam - tappet lubrication has been investigated using both elastohydrodynamic lubrication theory and mixed lubrication concept. A code has been developed to simulate lubrication condition of cam - tappet contact. Variation in the load, the radius of curvature and the hydrodynamic entraining velocity were considered in the analysis. For the hydrodynamic lubrication regime, surface roughness characteristics were taken into account.According to the code algorithm, calculated minimum oil film thickness from Reynolds equation cannot be smaller than Dowson and Higginson formula. Hence, some contact zones were found in hydrodynamic lubrication while some of them were found in EHD lubrication. At the results section, oil film thickness resultswere examined in terms of lubricant viscosity and rotational speed parameters.Oil film thickness increases with the higher engine speed and lubricant viscosity.