Türk yüklenici firmaları için bir proje yönetimi sistemi önerisi
A project management system proposal for the Turkish contracting companies
- Tez No: 350683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
İnşaat sektöründe proje yönetimi çoğu zaman yetersiz bilgi, süre, bütçe ve kaynaklarla işlerin tamamlanmaya çalışılması olarak gündeme gelmektedir. Tasarım problemleri, finans sıkıntısı, işlerin iyi tanımlanamaması, hesap ve ölçüm hataları, kalitesiz üretim, tecrübeli personel eksikliği, iş kazaları ve lojistik sorunları organizasyondaki herkesi farklı şekillerde etkilemektedir. Zamanında çözülemeyen problemler çoğu zaman büyüyerek yöneticilerin karşısına çıkmaktadır. Proje yöneticisi, karşısına çıkan problemleri mümkün olduğu kadar kısa bir sürede çözerek olağan gündemine dönmek zorundadır. Gelecekte karşılaşabileceği muhtemel sorunları ise büyümeden farketmek ve kontrol altına alabilmeyi umacaktır. Ancak, proje müdürünün, bütün bu konularla mücadelesinde kullanabileceği genel bir proje yönetim sistemi yoktur. Bu çalışmada, proje yönetimini ilgilendiren konular sistem analiz yöntemiyle incelenerek yöneticiye yararlı olabilecek genel bir sistem yapısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Konu yüklenici odaklı bir yaklaşımla ele alınmıştır. Bu çalışmanın arkasındaki deneyim, Türk yüklenicileriyle çeşitli ülkelerde yapılan çalışmalarla kazanılmıştır. Bu nedenle, özellikle uluslararası alanda çalışan Türk yükleniciler için uygun olacağı düşünülmektedir. Önerilen sistem, toplu konut, hastane, alışveriş merkezi, endüstriyel tesis, kamu yapıları ve iş merkezi gibi çeşitli projelerde kazanılan tecrübelerle geliştirilmiştir. Önerilen modeli uygulayan proje yöneticilerine düzenli olarak gelen bilgilerle sağlıklı bir yönetim gerçekleştirilebileceğine ve problemlerin oluşma aşamasında farkedilerek tedbir alma olanağı vereceğine inanılmaktadır. Projelerin özellikleri ve büyüklükleri ne olursa olsun, projeyi yönetecek organizasyonların tavsiye edildiği şekilde yapılandırılarak bilgi akışında bahsedilen düzen ve biçimin sağlanması halinde, önerilen Proje Yönetim Sisteminin yüklenici firmaların yöneticilerine önemli katkı sağlayabileceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about management of construction projects. The purpose of this work is to provide an outline of a project management system that can be used in any kind of construction project independent of its type, size or origin. The construction management process is reviewed by using system analysis method and a project management system has been proposed based on this analysis. It should be noted that, this study is based on contractors' point of view. However, other parties' perspectives are also considered where needed. The experience behind this work is mostly gained with Turkish contractors in different countries. Therefore, the proposed system might suit best to the Turkish contractors who works internationally. This system has been developed by using experiences gained in various type of projects such as, mass housing, hospitals, shopping malls, industrial facilities, public buildings and business centers. It is believed that, by applying the proposed system, a project manager will be able to obtain qualified information which will help him or her to manage the project in a better way and recognize the problems before they become serious challenges. If the project organizations can be structured as recommended, the proposed Project Management System can become a valuable tool for the management no matter what the size, type and the properties of projects are.