Yapay sinir ağlarıyla örüntü tanımanın matris dedektörden alınan görüntülere uygulanması
Application of neural network based pattern recognition to images from a matrix dedector array
  1. Tez No: 35076
  2. Yazar: OKTAY ÜRETEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM YAZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YAPAY SİNİR AĞLARIYLA ÖRÜNTÜ TANIMANIN MATRİS DEDEKTÖRDEN ALINAN GÖRÜNTÜLERE UYGULANMASI Oktay ÜRETEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Doç.Dr. Faruk ÖZEK 1994, Sayfa: 66 Jüri : Prof.Dr. Erdem YAZGAN Prof.Dr. Önder TÜZÜNALP Doç.Dr. Faruk ÖZEK Bu tezde, basit geometrik şekillerin bilgisayar tarafından tanınmasını gerçekleyecek bir sistem tasarımı amaçlanmıştır. Tasarlanan hu sistem, bir matris dedektör ile, cisimlerin görüntülenmesi ve görüntülenen hu şekillerin ne olduğuna karar verilmesi işlemlerini kapsar. Sistem, bir optoelektronik algılayın, bir arabirim devresi, bir kişisel bilgisayar ve uygun yazılımlardan oluşmuştur. Optoelektronik algılayın, 8xS lik bir matris dedektördür. fi4 adet fototransistörderı oluşmuştur. Arabirim devresi (54 adet transistor ve S adet tutumdan oluşmuş bir seri. devredir. Tanıma işlemini gerçekleyen yazılını, Turbo Pascal fi.O ortamında geliştirilmiştir. Tanıma işlemi için yapay sinir ağları kullanılmıştır. Çalışma sonunda, tasarlanan yapay sinir ağı, tanımak üzere eğitildiği şekilleri büyük oranda tanımıştır. Ağdaki nöron sayısının, eğitimde kullanılan paternlerin ve kullanılan öğrenme algoritmasının öğrenme süreri için önemli olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis APPLICATION OF NEURAL NETWORK BASED PATTERN RECOGNITION TO IMAGES FROM A MATRIX DEDECTOR ARRAY Oktay ÜRETEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor : Assoc.Prof. Faruk ÖZEK 1994, Page: 66 Jury : Assoc. Prof.Dr. Faruk ÖZEK (Supervisor) : Prof.Dr. Önder TÜZÜNALP : Prof.Dr. Erdem YAZGAN In this thesis, it was aimed to design a computerized system which can perform the recognition of simple geometrical shapes. This system realizes the imaging of objects by the help of matrix dedector and deciding what the imaged objects are. The system consists of an optoelectronic detector, an interface circuit, a personel computer and proper software. Optoelectronic detector is an 8x8 matrix which contains 64 phototransistor?. The interface circuit, composed of 64 transistors and 8 latches, is a selector circuit. The software which performs the recognition was developed by using Turbo Pascal. Neural networks were used for recognition process. At the end of the work, a high rate recognition of the simple geometrical shapes was implemented by the neural network. It was proved that the number of the neurons in the network, the choice of training class and learning algorithm were important parameters for improvement of the recognition process. Key Words : Pattern Recognition, Neural Networks, Machine Perception, Machine Intelligence, Optoelectronic Detector, Matrix Detector.