Din fenomenine sosyolojik yaklaşımlar :Peter L. Berger örneği
Sociological approaches to phenomenon of religion :The example of Peter L. Berger
  1. Tez No: 350775
  2. Yazar: MUSTAFA DERVİŞ DERELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ERTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Evrenin yaratılışındaki en temel dayanak olan ve insanoğlunda fıtraten kodlu olduğu hemen herkesçe kabul edilen inanma duygusuna ya da ?din?e, II. Dünya Savaşı'na kadar devam eden sosyolojinin klasik çağında, insanlık modernleştikçe miadını dolduracak bir fenomen gözüyle bakılıyordu. Comte, Durkheim, Marx gibi kurucu sosyologlara göre din ?insanlığın çocukluk evresi?ne aitti. Fakat yıllar geçtikçe dünyanın genel fotoğrafı değişmiş ve bundan dolayı da sosyolojinin modern çağ düşünürleri, dinin geleneksel zamanlarda olduğu gibi insanların hayatlarındaki ve zihinlerindeki merkezi konumunu tekrar elde edeceğini dillendirmeye başlamışlardır. Avusturya göçmeni olup Amerika'da akademik hayatını sürdüren, günümüzün en dikkate değer sosyologlarından olan Peter Ludwig Berger de 1970'lere ve 1980'lere kadar, dünya üzerinde oldukça etkili olan sekülerizmin sıkı bir savunucusu olarak dinin gelecekte ortadan kaybolacağını söylerken, özellikle 1990'lardan sonra dünyadaki genel inanç fotoğrafından dolayı görüşlerini yenileme ihtiyacı hissetmiş ve önceki görüşlerine tam zıt yönde düşünceler üretmiştir. Ona göre modernite, kaçınılmaz bir şekilde sekülerleşmeye yol açmamış, geleneksel yaşamdaki tekdüzeliği yerle bir eden ve insanları zorunlu olarak seçme işine yönlendiren çoğulculuğa sebebiyet vermiştir. Modernliğin sosyologu olarak tavsif edilebilecek Berger, özellikle modernlik, sekülerlik ve çoğulculuk üçgeninde modern dünyayı anlamlandırmaya çalışmış ve eserlerinde ?dine ihtiyaç duymayan mutlu insanlık formülü?nün gerçekleşmesinin mümkün olamayacağını vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The sense of faith or religion is the essential basis in the creation of cosmos and it is agreed by almost every person as inborn sense. In the classical sociology which continues until The Second World War, sociologists think that the religion will disappear in the modern times. According to founder sociologists as Comte, Durkheim, Marx, the religion was pertaining to ?the childhood period of humanity?. But as the years passed, general photograph of the world altered and for that reason the thinkers of modern sociology began to say that the religion will again the central place in the lives and minds of the persons as in the conventional times. Until 1970s and 1980s, Peter Ludwig Berger, is an Austrian-born American sociologist and a remarkable thinker of the present day, said that the religion will disappear in the future because he was an advocate of the theory of secularization. However, especially after 1990s, he has refreshed his sociological opinions because of the spiritual situation of the world and has produced contrary opinions. According to him, modernity hasn?t invariably caused the secularization but has caused pluralism, which has destroyed uniformity of the conventional life and has obligated people to choose. Berger, the sociologist of modernity, has tried to explain the modern world in the frame of modernity, secularity and pluralism. He has emphasized in his works that ?the form of happy humanity without religion? will not come true.