Cemâlüddîn el-Ermeyûnî (958/1551)'nin Lübâbü'l-Ehâdîs isimli eserindeki hadislerin tahriç ve değerlendirmesi
Takhrij and evaluation of hadiths in Jamaluddin al-Armayuni's work Lubab al-Ahadeeth
  1. Tez No: 350822
  2. Yazar: ALMAS AİBASSOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmamızda, Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi?nde içerisinde hadislerin bulunduğu Cemâlüddîn el-Ermeyûnî (v. 958/1551)?ye ait Lübâbü?l-Ehâdîs adlı bir yazma esere rastladık. Eseri incelediğimizde bunun içerisinde birçok hadisin geçtiğini tespit ettik ve ilim dünyasına bu eserde yer alan hadislerin kaynaklarını ve yazarını tanıtmayı amaçladık. Eserde geçen hadislerle alakalı olarak çalışmamız bir Giriş ve iki bölümden oluşuyor. Giriş bölümünde konunun önemi, amacı, metodu ve kaynakları üzerinde durulmuştur. Burada kullanmış olduğumuz kaynakları hangi açılardan kullandığımıza dair bilgiler verilmiştir. Daha sonra birinci bölümde ise Cemâlüddîn el-Ermeyûnî?nin hayatı ve eserlerini inceledikten sonra ardından Lübâbü?l-Ehâdîs?in mahiyeti ve yazarına nispetinin sağlıklı olup olmadığı hakkında araştırmalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde ise ele aldığımız yazmada eserde bulunan hadisler hadis ilmi kriterleri açısından incelenmiş tahriç ve tercümeleri yapılarak değerlendirilmelerde bulunulmuştur. Hadisler daha sonra bu bölümün sonunda tablolar haline getirilmiş ve genel bir değerlendirme yapılarak hadislerin sıhhat durumuna göre sınıflandırılması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
During this study I have come across a manuscript by Jamaluddin Al-Armayuni`s (d.958/1551) named Lubab al-Ahadeeth which contains hadeeths and currently is in the Regional Library of Handwritten Manuscripts, Konya. When I scrutinized the manuscript, I found out that there are a lot of hadeeths in it, and I have aimed to introduce references and authors of these hadeeths to the academic world.This work consists of a preface and two chapters. The method, purpose, importance and references of the subject have been mentioned in the preface section. Additionally, information about references and how we have used them has been given. Then, in the first chapter, after the biography and works of Jamaluddin Al-Armayuni, I have studied main characteristics of Lubab al-Ahadeeth and the authenticity of its attribution to Al- Armayuni.In the second chapter, the hadeeths that are in the manuscript have been examined regarding the criterions of the science of Hadeeth by doing tahreej, translation and analysis.And at the end of the second chapter the hadeeths have been shown on tables and after general analysis they have been classified according to their authenticity.