الشيخ جمال الدين القاسمي وجهوده الحديثية، دراسة تحليلية
Muhammed Cemâlüddîn el-Kâsımî ve Hadis alanındaki çalışmaları
- Tez No: 820299
- Danışmanlar: PROF. DR. BADEİ SAYYİD LAHHAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Arapça
- Üniversite: Suriye Damascus Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Bu çalışmada, dini reformları ve geleneksel kitapların yayımlanması, yazılması ve tasnif edilmesiyle meşhur olan Cemaleddin el-Kasimi'nin biyografisi ele alınmıştır. Cemaleddin el-Kasimi öncelikle reformcu bir insandır. Kitaplarına konu seçiminde reformist, fetva ve yorumlarında da reformcudur. Aynı şekilde hadis ilmine yaklaşımında da reformcudur. Mezhepler arasındaki ayrımı inkâr ederek yazmış, Buhari ve Müslim'in sahih kitaplarında bütün mezhepler adına rivayet ettiklerini vurgulamış. Kitaplarının çoğunda bu manaları tekrarlamış ve iki tanesini ayırmıştır. Onlara Cehmiyye ve Mu'tezile Tarihi adı verilen risaleler ve yaralar ve değişiklikler üzerine bir risale. Cemaleddin el-Kasımî, tertipli ve tertipli bir ders kitabı olarak nitelendirilen“Kevaidu't-Tahdis”adlı kitabında biriktirdiği hadis terminolojisi biliminde önemli tercihler yapmıştır ancak ilimlerde yaptığı eklemeler pek fazla değildir. Bu nedenle onu bir hadisçi olarak tanımlamak doğru değildir.Daha doğrusu, sunduğu şeyin doğru tanımı sadece hadis çalışmalarıdır ki bu mektubun başlığını Kasımi'nin son zamanlardaki çabalarından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discussed the biography of Jamal al-Din al-Qasimi, who was famous for religious reform and for his interest in publishing traditional books, and for writing and classifying. Jamal al-Din al-Qasimi is primarily a reformist man. In his choice of topics for his books, he is a reformist, and in his fatwas and interpretations, he is a reformist. Likewise, in his approach to the science of hadith and men, he is a reformist. He wrote in denying the distinction between Islamic sects, and emphasized that Al-Bukhari and Muslim had narrated on behalf of all sects in their authentic books. He repeated these meanings in most of his books, and devoted two treatises to them called The History of the Jahmiyyah and the Mu'tazila, and a treatise on wounds and modifications. Jamal al-Din al-Qasimi made important choices in the science of hadith terminology, which he deposited in his book“Rules of Hadith,”which was characterized as an organized and organized school book. However, his additions are not many in the sciences of hadith, and therefore it is not correct to describe him as a hadith scholar. Rather, the accurate description of what he presented is only hadith efforts, which is The reason for the title of this letter is due to Al-Qasimi's recent efforts.