Değişik kültür bitkilerinde meydana gelen demir fosfor interaksiyonu ve buna bağlı olarak fizosfer bölgesinde meydana gelen değişiklikler
Phosphorus iron interaction in various crops and related changes in the rhizosphere
  1. Tez No: 35086
  2. Yazar: FİKRET EYÜPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi DEĞİŞİK KÜLTÜR BİTKİLERİNDE MEYDANA GELEN DEMİR FOSFOR İNTERAKSİYONU VE BUNA BAĞLI OLARAK RİZOSFER BÖLGESİNDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER Fikret EYÜPOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Ferhan HATİPOĞLU 1994, sayfa: 148 Jüri: Prof. Dr. Ferhan HATİPOĞLU Prof. Dr. Akgün AYDENİZ Prof. Dr. İlhan KARAÇAL Araştırma iki ayrı aşamada iklim odasında ve serada saksı denemeleri olarak yürütülmüştür. İklim odasında su kültürü denemeleri, serada ise toprak kültürü denemeleri, iki ayrı toprak üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada bitki materyali olarak tek ve çift çenekli bitkiler kullanılmıştır. Tek çenekli bitkilerden buğday ve mısır, çift çenekli bitkilerden ise fasulye, nohut ve ayçiçeği test bitkileri olarak kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan Lodumlu ve Haymana topraklarının fiziksel ve kimyasal özellikleri, kireç kapsamları dışında birbirlerine benzemektedirler. Haymana toprağının kireç kapsamı Lodumlu toprağına göre çok yüksektir. Su kültürü çalışmalarında fosfor (P) 0.02, 0.2, 0.5 ve 2.0 mM, toprak kültürü çalışmalarında ise 0, 100, 200 ve 400 ppm seviyelerinde uygulanmıştır. Yüksek miktarlarda uygulanan, fosfor bitkilerde demir klorozunun ortaya çıkmasına ve şiddetlenmesine yol açmıştır. Artan miktarlarda uygulanan fosfora bağlı olarak bitkilerin kuru madde verimlerinde, aktif demir kapsamlarında, klorofil miktarlarında azalmalar olmuş, P/Toplam Fe ve P/Aktif Fe oranları ise artmıştır. Artan fosfor uygulamasına bağlıIV olarak gelişen klorozun şiddeti bitki çeşidine göre farklılık göstermiştir. Çift çenekli bitkilerde tek çeneklilere göre daha şiddetli kloroz oluşmuştur. Fe-etkin olmayan çeşitte de Fe-etkin olmayana göre daha şiddetli kloroz oluşmuştur. Tek çenekli ve çift çenekli bitkilerin rizosfer bölgelerinde meydana gelen olaylarda farklı olmuştur. Tek çenekli bitkiler demir alımlarını arttırmak için, rizosfer bölgelerine fitosiderofor salgılamışlar, çift çenekli bitkiler ise demir alımlarını artırabilmek için rizosfer bölgelerinde demir indirgenmesini arttırmışlardır, çift çenekli bitkilerin rizosfer pH lan da tek çenekli bitkilere göre daha düşük bulunmuştur. Yüksek fosfor uygulamaları fitosiderofor salgılanmasını, köklerdeki demir indirgenmesini azaltmış, rizosfer pH sınında yükselmesine neden olmuştur. Kireç kapsamı daha yüksek olan toprakta yetişen bitkilerde kloroz daha şiddetli olmuştur. Toprakdaki yüksek kireç miktarı ile yüksek fosfor uygulamasının birlikte etkisi sonucu kireçli topraklarda yetişen çift çenekli bitkilerde oldukça yoğun kloroz belirlenmiştir. Demir ve fosfor arasında oldukça güçlü bir etkileşim saptanmıştır. Fosfor uygulamaları bitkilerin demir kapsamını azaltırken, demir uygulamaları da bitkilerin fosfor kapsamını azaltmıştır. Bitkilerin aktif demir kapsamları, P/Toplam Fe, P/Aktif Fe oranları oluşan klorozun şiddetini ve derecesini yansıtan önemli parametreler olarak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Fosfor, toplam demir, aktif demir, klorofil, kloroz, tek çenekli bitkiler, çift çenekli bitkiler, rizosfer, fitosiderofor, demir indirgenmesi, interaksiyon, P/Toplam Fe, P/Aktif Fe.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph. D. Thesis PHOSPHORUS IRON INTERACTION IN VARIOUS CROPS and RELATED CHANGES IN THE RHIZOSPHERE Fikret EYUPOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof. Dr. Ferhan HATIPOGLU 1994, Page: 148 Jury: Prof. Dr. Ferhan HATIPOGLU Prof. Dr. Akgün AYDENIZ Prof. Dr. ilhan KARACAL The research was conducted as a pot experiment both in the growth chamber and in the green house as two subsequent trials. The research held in the growth chamber was a aqua culture experiment, while two types of soil was used in the experiment held in the green house. The chemical and physical properties of the two soils were almost alike, except their lime content. One of the soils was very rich in lime content. The lime contents of the soils were 7.90 % and 43.20 %. Monocotyledonous and dicotyledonous plants were used in the experiment. Maize, wheat, bean, sunflower and chick pea were the test plants. The levels of phosphorus applied in the aqua culture experiment was, 0.02, 0.2, 0.5 and 2.0 mM P, and the levels of phosphorus applied in the green house experiment were 0, 100, 200 and 400 ppm P. Applications of high amounts of phosphorus resulted in the iron deficiency of the plants. Increasing amounts of phosphorus application decreased the dry matter yield, active iron and chlorophyll content of the plants but increased the P/Total Fe and the P/Active iron ratios of the plants. The severity of chlorosis due to increasing amounts of phosphorus applicationVI varied according to the plant type and variety. The level of chlorosis was more severe with dicotyledonous plants than with the monocotyledonous plants. Honocotyledonous plants excreted phytosiderophores by their roots to the rhizosphere and this helped the plants to take up more iron which was otherwise unavailable for plant uptake. Dicotyledonous plants did not have this capability but they had other mechanisms or capabilities that helped the plants to take up more iron which otherwise unavailable for plant uptake, namely dicotyledonous plants had the capacity to reduce iron by their roots, also the pH of their rhizosphere was lower when compared to monocotyledonous plants. High levels of phosphorus application decreased phytosiderophore release, decreased iron reduction at the roots, the pH of the rhizosphere was also increased and thus the total uptake of iron by plants decreased. Chlorosis was more severe with the plants grown on the soils, that have higher lime content. High amounts of phosphorus application in connection with high soil lime content resulted in very severe chlorosis. There was interaction between the phosphorus and the iron content of the plant. Phosphorus application decreased the iron content of the plant and iron application decreased the phosphorus content of the plant. The active iron content, P/Total Fe, P/ Active Fe ratios reflected the chlorosis status of the plants quite successfully. KEY WORDS: Phosphorus, total iron, active iron, chlorophyll, chlorosis, monocotyledons > dicotyledons, rhizosphere, phytosiderophores, iron reduction, interaction, P/Total Fe, P/ Active Fe.