Farklı inkübasyon sıcaklıkları uygulanarak elde edilenyoğurtların kalite kriterleri üzerine araştırmalar
Influence of different temperatures of incubation on the quality of yoghurt
- Tez No: 35087
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Süt Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI İNKÜBASYON SICAKLIKLARI UYGULANARAK ELDE EDİLEN YOĞURTLARIN KALİTE KRİTERLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Zeynep Banu GÜZEL.Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Süt Teknolojisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Emel SEZGİN 1994, Sayfa: 78 Jüri : Prof. Dr. Emel SEZGİN Prof.Dr.İlbilge SALDAMLI Prof.Dr. Metin ATAMER Bu araştırmada yoğurt üretiminde farklı inkübasyon sıcaklıkları uygulaması ve farklı tip kültürlerin kullanılması denenmiştir. CH-1, B-3 (filant) kültürleri ve bunların 1:1 oranındaki karışımı ile %2 oranın da aşılanan süt örnekleri 35°C ve 45°C lerdeki inkübasyon sıcaklıklarında pH 4, 6 'ya ulaşıncaya kadar bırakılmıştır. Yoğurtların kalite kriterleri olarak kurumadde ve yağ oranları; titrasyon asitliği, pH değerleri, laktik asit, asetaldehit, uçucu yağ asitleri ve tirozin içerikleri; konsistens, viskozite ve serum ayrılması değerleri depolamanın 1. ve 14. gününde belirlenmiştir. Bunların yanısıra duyusal değerlendirmeler de yapılmıştır. Yoğurt örneklerinin yağ ve kurumadde içerikleri farklı inkübasyon sıcaklıkları uygulaması ve farklı tip kültürlerin kullanılmasından etkilenmemiştir. Yoğurtların titrasyon asitliği, pH ve laktik asit değerleri farklı inkübasyon sıcaklıkları uygulamasından daha fazla oranda farklı tip kültürlerin kullanılmasından etkilenmiştir (p0,01).
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis INFLUENCE OF DIFFERENT TEMPERATURES OF INCUBATION ON THE QUALITY OF YOGHURT Zeynep Banu Güzel Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Dairy Technology Supervisor: Prof. Dr. Emel SEZGİN 1994, Page: 78 Jury : Prof. Dr. Emel SEZGİN Prof.Dr.İlbilge SALDAMLI Prof. Dr. Me tin ATAMER In this study, different yoghurt starter cultures and different incubation temperatures in production of yoghurt are investi gated. Milk samples inoculated with 2% CH-1, B-3 (filant) cultures and with the mixture of them at the ratio of 1:1, and then incubated at 35°C and 45*C until pH reached to 4,6. Total solids, fat contents, titratable acidity, pH value, contents of lactic acid, acetaldehyde, volatile fatty acids and tyrosine; viscosity, consistency, whey separation have been determined as the quality criteria during the first and 14 days of storage. Furthermore, organoleptic evaluation has also been carried out. No significant difference has been observed in total solids and fat contents of yoghurts by using different cultures and incubation temperatures. Titratable acidity, pH values and lactic acid contents of yoghurt samples were affected by different starter cultures rather than different incubation temperatures (p0,01). Rheological properties of the yoghurts were also affected by using diffe-rent incubation temperatures and different cultures. Consis tency and viscosity of yoghurts made from milk inoculated with B-3 (filant) and incubated at 35°C increased, and whey separation decreased more than that of yoghurts made with CH-1 at the same incubation tempera ture. During the storage of 14 days, it has been observed that the rheo logical properties were affected positively and the levels of titratable acidity, contents of lactic acid, volatile fatty acids and tyrosine increased while the pH values and amounts of acetaldehyde decreased. In the organoleptic evaluation the scores for consistency of yoghurts made by using B-3 culture were higher than the scores in those samples made by using CH-1. Contrary to that, the scores for flavour were higher in yoghurts made with CH-1 than that of the samples made with B-3. The yoghurt made with the mixture at 45*C was the best preferred sample. KEY WDRDS: Different incubation temperature, different cultures, quality criteria of yoghurt