64 no'lu Manisa Şeriyye Sicili
The number of 64th Manisa Şer'iyye Sijils (Court Registry)
- Tez No: 350883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 365
Özet
Osmanlı toplum yapısını çeşitli yönleriyle ele alan ve mahkeme tutanakları olarakta bilinen Şer?iyye Sicilleri, araştırıcılara kolaylıklar sağlamakta ve fırsatlar sunmaktadır. Günümüz mahkemelerinde geçen davaları incelediğimizde bize nasıl günümüz hayatına ilişkin bilgiler sağlamakta ise, Şer?iyye Sicillerini incelediğimiz zaman da Osmanlı toplum yapısı hakkında bilgiler edinmekteyiz.Bu çalışmamızda 64 Numaralı Manisa Şer?iyye Sicilini incelemiş olmakla birlikte, Manisa?nın Hicri 1040 (Milâdî 1630-1631) yıllarındaki ictimâî, siyasi ve kültürel yapısını yansıtmaya çalışmış bulunmaktayız. 64 No?lu Manisa Şer?iyye Sicili konu bakımından ağırlıklı olarak miras, mülk alım-satımı, vasî ta?yini gibi konulardan bahsetmekle birlikte adam yaralama, eşkiyâlık, ölen kişilerin terekeleri ve keşif da?vâlarını da içermektedir. Defter?in son kısımlarına doğru ise tevcih ve ta?yîn kayıtları önemli bir kısma hâiz bulunmakta
Özet (Çeviri)
Şer'iyye Sijils, known as court records that hold the Ottoman society structure from various aspects, enable facilities and offer opportunities to researchers. When we investigate the trials in today's courts which enable us many information about today's life, Şer'iyye Sijils also submit us infos about Ottoman's society life. In this research, besides we investigated the number of 64th Manisa Şer'iyye Sijils, we also tried to reflect the cultural, political and internal structure of Manisa in Hicri year of 1040 ( Gregorian 1630-1631) Mostly about heritage, purchase and sale, appointment of executer, moreover the 64th Manisa Şer'iyye Sijil also include sassault, banditness and trials of exploration. Through the Notebook 's last parts, there are promotion and appointment recordings as