Yarım asrın kadınları:1960'tan 2000'lere Türk Edebiyatı'nda kadın temsilleri
Women of a half decade: Woman representations in Turkish Literature from 1960s to 2000s
- Tez No: 350896
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
1960?lı yıllardan günümüze uzanan süreçte Türk Edebiyatı?nın eril damarları şiddetle çatladı. Sevgi Soysal, Latife Tekin ve Şebnem İşigüzel bu çatlakların en önemli faillerinden oldu. Türkiye?nin değişen politik ortamının nabzını yoklayan edebiyatın bu üç önemli yazarının eserlerindeki ?kadın? temsilleri bunun bir göstergesidir. Kadınlık meselelerinde görünmeyeni görünür kılmaya yönelik çabaları kendi zamanlarında devrim yarattı. Üç kadın yazar, kadın cinselliğini, kadına yönelik şiddeti, kadın haklarını ve toplumsal cinsiyet normlarını anlattı. Aralarındaki zamansal uçuruma ve üslup farklılıklarına rağmen büyük bir cesaretle işledikleri kadınlık teması onları paydaş kıldı. Bu çalışma bu paydaşlığın ve görünmeyen / gösterilmeyen üzerindeki sis bulutunun dağıtılması için farklı dönemlerde yoğun biçimde çalışan üç kadın yazarın üzerine eğilmiş merceklerin değerlendirmesi olarak ortaya çıktı. Tırmanan kapitalizm ve modernitenin egemenliğine rağmen toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl kırıldığı, nasıl yeniden üretilerek edebiyata sızdığı, sızıntıların yazarların kadınlık durumları ve özyaşam öyküleriyle ilişkisi üzerine düşünme pratikleri çalışmanın belkemiğini oluşturuyor. Anahtar Kelimeler 1)Feminizm 2)Sevgi Soysal 3)Latife Tekin 4)Şebnem İşigüzel 5)Toplumsal Cinsiyet
Özet (Çeviri)
From 1960?s to today masculinity in the Turkish literature has broken down. Sevgi Sosyal, Latife Tekin and Şebnem İşigüzel became the prominent actresses of such a break. These three literary agents wrote about ?woman? while prowling around the changing political atmosphere in Turkey. Their efforts to make the invisible visible were revolutionary for their era. These three authors courageously told about sexuality of woman, women?s rights, gender, and violence against woman. In spite of the spatial and stylistic difference between them, theme of womanhood became their common ground. The present thesis is the study of this common ground as well as these three women who worked really hard to unveil the cover on what is ?invisible / undisclosed? in different time periods. The backbone of the study is the break of gender roles in the shadow of rising capitalism and modernity, how they are reproduced and leaked into literature, and the relationship between these leakages and womanhood and life stories of these authors. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1)Feminism 2)Sevgi Soysal 3)Latife Tekin 4)Şebnem İşigüzel 5)Gender