Malta's accession to the European Union within the framework of the European enlargement
Avrupa genişlemesi çerçevesinde Malta'nın Avrupa Birliğine girişi
- Tez No: 350898
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENEM AYDIN DÜZGİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kuruluşundan bu yana genişleme konusu Avrupa Birliği?nin (AB) önemli karakteristik özelliklerinden biri olmuştur. Avrupa'ya siyasi istikrar ve ekonomik refah getiren ve diplomatik yöntemlerle Avrupa kıtasını birleştiren bir araç olarak görülmüştür. Genişleme politikası ile AB, sınırlarını güvence altına almayı, ticaret alanlarını genişletmeyi ve ortak bir tarihe sahip olan Avrupa insanlarını ve Avrupa kıtasını birleştirmeyi hedeflemiştir. Böylece, AB Akdeniz bölgesinde üst düzey bir işbirliği ve ortaklık sağlamak ve Akdeniz bölgesine ve kendi halklarına güvenlik, refah, güç ve istikrar getirmek için Malta'ya genişlemiştir. Buna ek olarak, AB ahlaki ve tarihi sorumluluklarından dolayı ortak bir kimlik ve değer paylaştığı Malta'ya genişlemiştir. Son olarak, Malta'nın AB ile bütünleştirilmesi, Malta'nın AB'nin evrensel insan hakları ve demokrasi ilkelerini benimsemesiyle gerçekleşmiştir. Anahtar Kelimeler 1)Avrupa Birliği 2)Malta 3)Genişleme 4)Values 5)Evrensel İlkeler
Özet (Çeviri)
The European Union (EU) enlargement has been one of vital characteristic of the EU since its establishment. It has been viewed as arousing political stability and economic prosperity in Europe and incorporating the continent with diplomatic means. Throughout the enlargement policy, the EU has aimed to secure its borders, and to spread its marketing as well as to unite the Europe continent, and the people who have historical connections. Thus, the EU enlarged to Malta, for a high-level collaboration and cooperation in Mediterranean region, and to bring security, prosperity, strength and stability to Mediterranean and all of its peoples. In addition to that, the EU enlarged to Malta for its moral and historic responsibilities towards Malta with which, it shared a common identity and value. Finally, the integration of Malta materialized, since Malta acknowledged and embraced the EU's universal principles of human rights and democracy. Koy VVords 1)European Union 2)Malta 3)linlargemenl 4)Değerler 5)Universal Pıiııeiples