AB uyum sürecinde Türkiye'nin katı atık yönetimi mevzuatının karşılaştırmalı incelemesi
A comparative study of Türkiye's solid waste management legislation during its EU harmonization process
- Tez No: 986118
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ AĞDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) uyum süreci bağlamında katı atık yönetimi mevzuatını, AB üyesi ülkelerdeki ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) ilgili mevzuat ve uygulamalarla karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Çalışma, katı atık yönetiminin çevresel, ekonomik ve sosyal boyutlarını ele alarak, farklı coğrafyalardaki yasal çerçeveleri, politika araçlarını ve uygulama performanslarını analiz etmektedir. AB'nin atık hiyerarşisi ve döngüsel ekonomi odaklı yaklaşımı, Almanya ve İsveç gibi ülkelerin yüksek geri dönüşüm ve düşük düzenli depolama oranlarıyla desteklenirken, Polonya'nın uygulama zorlukları da değerlendirilmiştir. ABD'nin ise tehlikeli atık yönetiminde güçlü federal mevzuata sahip olmasına rağmen, kentsel katı atıklarda daha parçalı ve düzenli depolama ağırlıklı bir model izlediği belirlenmiştir. Türkiye'nin atık yönetimi mevzuatının AB müktesebatına uyum yönünde önemli adımlar attığı, özellikle“Sıfır Atık Projesi”gibi ulusal girişimlerle döngüsel ekonomi hedeflerini benimsediği tespit edilmiştir. Ancak, uygulama kapasitesi, altyapı yatırımları ve kayıt dışı sektör gibi alanlarda hala önemli farklılıklar ve zorluklar bulunmaktadır. Tablo 2'de sunulan 29 ülkenin performans karşılaştırması, Türkiye'nin %85 düzenli depolama oranıyla AB ortalamasının (%17,5) beş katı olduğunu, %14 geri dönüşüm oranıyla Malta ve Romanya seviyesinde kaldığını göstermiştir. Bu karşılaştırmalı analiz, Türkiye'nin AB standartlarına ulaşması için gerekli olan politika ve uygulama önerilerini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis comparatively examines Turkey's solid waste management legislation within the context of its European Union (EU) accession process, juxtaposing it with relevant legislation and practices in EU member states and the United States (US). The study addresses the environmental, economic, and social dimensions of solid waste management, analyzing legal frameworks, policy instruments, and implementation performance across different geographies. The EU's approach, centered on the waste hierarchy and circular economy, is supported by high recycling and low landfill rates in countries like Germany and Sweden, while Poland's implementation challenges are also assessed. In the US, despite robust federal legislation for hazardous waste management, municipal solid waste management tends to be more fragmented and landfill-dependent. Turkey's solid waste management legislation has made significant strides towards alignment with the EU acquis, adopting circular economy objectives through national initiatives like the“Zero Waste Project.”However, substantial disparities and challenges persist in areas such as implementation capacity, infrastructure investments, and the informal sector. The performance comparison of 29 countries presented in Table 2 shows that Türkiye, with its 85% landfill rate, is five times the EU average (17.5%), while its 14% recycling rate remains at the level of Malta and Romania. This comparative analysis provides policy and implementation recommendations necessary for Turkey to achieve EU standards.