Türkiye ve İngiltere eğitim sistemlerindeki okulların eğitim denetimi politikaları ve uygulamaları arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir
Turkey and the United Kingdom schools education training systems control what are similarities and differences between the policies and practices
  1. Tez No: 350939
  2. Yazar: NECİP TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Devlet idaresine hüküm eden otorite sahiplerinin en asli görevidir, eğitimin kalitesini arttırmak. Bu kaliteyi arttırmada kullanılan baş aktör ise eğitim denetlenmesidir. Eğitim kurumlarında yürütülen eğitim faaliyetlerinin belirlenmiş yasa ve yönetmeliklere ne derece uygunluk gösterdiği, belirlenen hedeflere ne derece yaklaştığının belirlenmesi konusunda eğitim denetimi ve rehberlik hizmetlerinin önemi daha da artmaktadır. Türkiye'deki okulların niteliğini arttırmak amaçlı olarak belirli bir standartlara oturadurduğu görülmemektedir. Bu nedenle birtakım çalışmalar yapılması ve OECD ülkelerinin deneyim ve uygulamalarından yararlanılması gerekmektedir. Bu bağlamda İngiltere eğitim sistemi denetim yapısı ile Türk eğitim sistemi denetim yapısı karşılaştırmalı olarak incelenmektedir. Bu konuyla ilgili olarak; eğitim sistemleri yapısı, iki ülkenin denetim sistemlerin tarihsel boyutu, denetimin genel yapısı ülkedeki, denetim sistemleri bakımından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principal duty of the owners who ruled the administartion of the State authority, to improve the quality education. This is the majör player used to enhance the quality of training activities carried out in institutions designated checks for education. Education how to comply with laws and regulations, to what extent is approaching the goals of education supervision and guidance on the determination of is becoming increasingly important. Turkey specific standards for the purpose of increasing the quality of school observed. For this reason, a number of OECD countries' experiences and practices, and utilization studies should be done. In this context, the control structure of the education system in Britain in comparison with the Turkish education system is to evaluate the control structure. Regarding these issues, the structure of educational system, control systems, the historical dimension of the two countries, two countries, the general structure of the audit, control systems are examined in terms of.