İlkokullarda görev yapan yöneticilerinörgütsel stres kaynakları ve çözüm yolları:İstanbul ili Sultanbeyli ilçesi örneği
Primary schools' managers' organizational stress sources and keys for solution: İstanbul city Sultanbeyli district sample
- Tez No: 350938
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Teknolojinin artmasına paralel değişen yaşam ve çalışma koşulları stres kavramını da beraber getirmiştir. Stres çalışanların sağlığını ve işteki verimi doğrudan etkileyen bir faktör olarak önem arz etmektedir. Bu nedenle çalışma ortamlarında stres yaratan unsurların tespiti ve giderilmesi yönelik önlemlerin alınması bir gereklilik olarak belirmektedir. Bu gerçekten hareketle, bu araştırma ilkokul yöneticilerinin örgütsel stres kaynaklarını inceleyerek en etkili stres kaynaklarının tespiti ve bunların giderilmesi için çözüm önerilerinin sunulması yoluyla eğitim kurumları çalışanlarının sağlıklarının korunmasına ve iş verimi düşüren faktörlerin azaltılmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada ilkokullarda görev yapan yöneticilerin görüşlerine dayalı olarak, Örgütsel Stres Kaynaklarının yöneticinin cinsiyetine, yaşına, yöneticilikteki kıdemine, görev ünvanına, okuldaki öğretmen sayısına ve eğitim yönetimi ile ilgili bir kurs, seminer ya da hizmet içi eğitime katılma durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Araştırma betimsel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Sultanbeyli ilçesindeki Milli Eğitim Bakanlığı?na bağlı resmi ilkokullarda görev yapan 139 yönetici oluşturmaktadır. Bu doğrultuda ölçekler, bu evrenden tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiş toplam 122 yöneticiye uygulanmıştır. Örgütsel stres kaynaklarını tespit etmek üzere Pehlivan (1993)'ın geliştirdiği 35 maddelik Örgütsel Stres Kaynakları Ölçeği uygulanmıştır. Ölçek işle ilgili stres düzeyi, örgütsel yapı ve politikalarla ilgili stres düzeyi ve işteki rol, ilişki ve kişilik yapıları ile ilgili stres düzeyi olmak üzere 3 alt boyuttan oluşmaktadır.Veri çözümlenmesi için SPSS 15.0 paket programı kullanılarak demografik özelliklerin frekans ve yüzde değerleri incelenmiş, ölçeklerden alınan puanlara göre yöneticilerin Örgütsel Stres Düzeyi ölçeğinden aldıkları puanların; yöneticinin cinsiyetine ve eğitim yönetimi eğitimine katılmaya göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Bağımsız Grup T testi, yöneticilerin yaşına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Kruskal Wallis-H Testi analizi ve hangi gruplar arasında anlamlı farklılıklar olduğunu belirlemek üzere Mann Whitney-U testi, yöneticilerin yöneticilikteki kıdemine ve okulunda görevli öğretmen sayısına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Tek Yönlü Varyans Analizi ANOVA, yöneticilerin görev unvanına göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Mann Whitney-U testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Life and working conditions that change in paralel with development in tecnology also bring along stress notion. Stress have importance as a direct effect factor on workers? health and productivity. So that guarding against determination and elimination of stres factors in work environment come out as a must. Considering this fact, this research is executed on the purpose to support protecting health of employees in educational institutions and lower the factors that decrease productivity by examining primary schools? managers? organizational stress sources and determining most effective stress source and offering solutions to remove it. In this study, predicated on primary schools? managers? opinions, organizational stress sources are examined whether there is statistically significant difference due to managers? gender, age, seniority in management, assignment title, number of teachers at school, attendance to course, seminar or in-house training on education management. Descriptive scan model is used in the research. Total field under survey consist of 130 managers who works in 2012-2013 academic year at official primary schools that are under management of Ministry of Education, located in Sultanbeyli district of Istanbul. Accordingly scales are applied to 122 managers in total chosen from that field by random method. 35-question Organizational Stress Sources Scale evolved by Pehlivan (1993) is used to determine organizational stress sources. Scale is composed of 3 subdimensions as stress level about work, stress level about organizational structure and policy, stress about role at work, relations and personality structures. To analysis the input data, frequency and percent values of demographic features are examined by using SPSS 15.0 Package Programme; Independent Groups T Test is used to define whether managers? points taken from Organizational Stress Level Scale differ as per managers? gender and attendance to education management training based on points taken from scales; Kruskal Wallis-H Test is used as to whether points differ as per managers? age and Mann Whitney U Test is used for defining between which groups there is significant difference; ANOVA (Unidirectional Variance Analysis) is used to determine whether points differ as per managers? seniority in administration and number of teachers at school; Mann Whitney-U Test is done to determine whether differ as per assignment title.