Mesleki eğitimde öğrencilerin alan tercihlerinde yapılan yönlendirmede yöneticilerin görevleri ve yeterlilikleri
Responsibilty and proficiency of the directors in managing students vocational field preferences
- Tez No: 350943
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma; Kırklareli ili, Merkez ilçe ve Lüleburgaz İlçesi sınırları içerisinde bulunan Endüstri Meslek Lisesi ve Kız Teknik ve Meslek Lisesi 10. Sınıf öğrencilerinin alan tercihlerinde yapılan yönlendirmede yöneticilerin görevlerini ve yeterliliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında, Kırklareli ili, Merkez ilçe ve Lüleburgaz İlçesi bulunan Endüstri Meslek Lisesi ile Kız Teknik ve Meslek Lisesinde öğrenim gören 426 10.sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla `anket? kullanılmıştır. Alan tercihinde bulunan öğrencilerin; tercihleri esnasında yöneticilerin görevlerini ve yeterlilik düzeylerini belirlemek amacıyla, ölçeklerdeki alt faktörlerin aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları tespit edilmiştir. Ölçekler kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan öğrencilerin cinsiyet, eğitim görülen okul türü,anne baba eğitim durumu ile anne baba çalışma durumu, ailenin toplam geliri, mesleki yönlendirmeye ilişkin etkinlikte bulunma durumu ve meslek belirleme zamanına ait düşüncelerin belirlenmesi değişkenlerine bağlı olarak farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been done to define the duty and competency of the supervisors in charge of orientation of the preferences of the 10th grade students of the Industrial Vocational Highschool and Girls? Technical and Vocational Highschool which is in the boundary of the Centeral District and Luleburgaz of the province of Kirklareli. The samples of this research was formed by 426 students of the 10th grade students of the Industrial Vocational Highschool and Girls? Technical and Vocational Highschool of Central and Luleburgaz districts of the Province of Kirklareli in the academic year 2012-2013. Questionaries have been used to gather datas.The arithmetic mean and the standard deviations of the subfactors of the scales have been determined to define the duties and competency levels of the supervisors of the students who are in the course of field determination.It has been tested that whether the results obtained by usage of the scales show variations according to variables - gender of the students, school type in which students have been trained , educational and profession status of students? parents, total income of the family and parents? involvement to the students? proficiency determination. Whereas some statistically meaningful differences among the subgroups of of the demographic variables have been observed, no differenchave been obtained among the other subgroups.