The Principal issues in the construction planning of reinforced concrete high-rise buildings
- Tez No: 35102
- Danışmanlar: PROF.DR. SİNA BERKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yüksek binalar son yıllarda ülkemizde, özellikle büyük şehirlerimizde, yaygınlaşmış olan yapılardır. Yapım amaçları genellikle değerli araziyi daha verimli olarak kullanmaktır. Bazen de amaç prestij ve yeşil alanlara daha çok yer ayırmak olabilir. Türkiye'de ki yüksek yapıların çoğu ofis binası olarak yapılmıştır ve tümü betonarmedir. Yüksek binaların dar alanı iyi değerlendirmek amacı ile yapılmaları, pek çok ayrıntılı inşaat işini bünyesinde bulun durması sebebi ile inşaat aşamasının çok iyi planlanması gereğini doğurmuştur. Buna bağlı olarak bu yüksek lisans tezinin konusu“Betonarme yüksek binaların inşaat planlamasmdaki temel adımlar ve Türkiye'de yapılan yüksek binalarda inşaat planlamasını geliştirmenin yolları”olarak belirlenmiştir. Bu problemin çözülmesi için aşağıdaki adımlar izlenmiştir:. Yüksek binaların inşai özelliklerinin ve genel olarak inşaat planlamasının temel ilkelerinin incelenmesi,. Bu incelemenin ışığında, betonarme yüksek binaların inşai planlamasının incelenmesi,. Türkiye'de inşa edilmiş betonarme yüksek bina örneklerinin seçilmesi ve bunlara bağlı olarak Türkiye'de inşaat planlaması için önerilerde bulunulması.Bu amaçlar doğrultusunda yüksek lisans tezi aşağıdaki bölümlere ayrılmıştır: Birinci bölümde, tezde ele alınan konuyla ilgili yayınlar hakkında bilgi verilmiş, konunun detaylı açıklaması yapılmış ve kapsamı ortaya konmuştur. İkinci bölümde, konunun araştırmasında kullanılan metod ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, betonarme yüksek binaların inşaat yöntemleri ve inşaat planlamasında kullanılan temel ilkeler incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Türkiye'de inşa edilmiş olan yüksek binalarla ilgili olarak yapılmış olan görüşmeler anlatılmış ve sonuçlar bir tabloda toplanmıştır. Beşinci bölümde, yukarıdaki incelemeler ışığında sonuçlar çıkarılmış ve öneriler yapılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY The problem of this thesis is stated as“what are the principal issues in the construction planning of reinforced concrete high-rise building projects in general and in Turkey and what could be recommended to improve this management phase with particular reference Turkish practice”. To deal with this thesis problem following objectives were set as follows: To analyze the process of reinforced concrete high-rise building construction and construction management in general. In the view of the above analysis, to outline the principal issues in the construction planning of reinforced concrete high-rise buildings. Through a number of case studies relating to the construction planning of reinforced concrete high-rise buildings in Turkey, to identify major planning patterns followed and to develop recommendations for their improvement. In accordance with these objectives, the thesis covers the following points: In the first chapter, the problem undertaken in the thesis is clearly stated after an introduction. about its back-ground. Then, previous works and research related to this problem are reviewed and the Vltobjectives, scope and limitations of the research are defined in the view of this investigation. The second chapter of the thesis is devoted to the description of the research methodology followed in accomplishing the objectives stated in chapter 1. In the third chapter, the construction and planning issues of reinforced concrete high-rise buildings are discussed. In the fourth chapter, the results and findings of the research are presented in seven paragraphs. In the first six paragraphs, the interviews that are done with the firms, are presented. In the seventh paragraph the results are tabulated. In the fifth chapter of the thesis, the conclusions are outlined and the recommendations for the action needed to overcome the identified problems are presented. w»