Çevre kirliliğine yol açan bazı ağır metallerin Drosophila Melanogaster'in gelişimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 35104
  2. Yazar: HANDAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BAHÇEÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kadmiyum klorür, civa klorür, kurşun nitrat ve kurşun asetat gibi bazı ağır metallerin, Drosophila melanogaster'in gelişimi ve 3. instar larvalarının tükrük bezi politen kromozomları üzerine etkileri incelenmiştir. Bu ağır metallerin sudaki çözeltileri, belirli konsantrasyonlar halinde ergin bireylerin ve genç 2. instar larvaların besiyerlerine ilave edildi. Uygulamalar sonucu, farklı konsantrasyonlarda ağır metallere maruz kalan ebeveyn bireylerin Fi neslinin metamorfoz süresinde kontrol grubuna göre önemli ölçüde bir artış, toplam yavru birey sayısında azalma ve yavru bireylerin l'enotipl erinde (kanatlarda, toraks bölgesinde ve vücut büyüklüğünde) çeşitli anormalliklerin meydana geldiği saptandı. Farklı konsantrasyonlarda^ uygulamalar sonucu elde edilen Fj bireyleri başlangıç konsantrasyonlarına göre gruplandırılarak normal besiyerine alındı ve kendi aralarında çaprazlanarak F2 ve F3 nesilleri elde edildi. Fi neslinde metamorfoz süresinde görülen uzama, yavru birey sayısındaki azalma ve fenotipik anormallikler F2 ve F3 neslinde azalarak da olsa gözlendi. Genç 2. instar larvalara bu ağır metallerin farklı konsantrasyonlarda uygulanmasıyla, larval gelişimin yavaşladığı, metamorfoz süresinin uzadığı ve artan konsantrasyona bağlı olarak anormal fenotipli bireylerin sayısında artış olduğu belirlendi. Ağır metallerin sebep olduğu kromozomal aberasyonlar ise, D. melanogaster'in üçüncü instar larvalarının tükrük bezi politen kromozomlarında incelendi, inceleme sonucu, politen kromozomların X, 2L, 2R, 3L ve 3R kollarında farklı bant bölgeleri üzerinde çeşitli aberasyonlar (ektopik uzantı, yarı kırılma, tam kırılma, asinapsis, inversiyon, kromozom kolların da uçtan yada aradan parça kaybı gibi) gözlendi. Bütün bu olayların olası mekanizmaları tartışıldı.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, the effects of some heavy metals, such as cadmium chloride, mercury chloride, lead nitrate and lead asetate, on the development of Drosophila melanogaster and salivary gland polytene chromosomes of third instar larvae have been investigated. The solution of these heavy metals in water has been added into the feeding medium of adult individuals and young second instar larvae in specific concentrations. The experiments have demonstrated a significant increase in the period of metamorphosis of the Fi generation of the parental individuals exposed to heavy metals in different concentration compared to control group and a decrease in the total number of offspring and various abnormalities have been observed in the young individual phenotypes, particularly in the wings, thorax and the body size. The Fi generations obtained from the parents fed on different concentrations of the heavy metals were raised on normal feeding medium separately and the F2 and F3 generations were obtained by intra-crossing of each experimental groups. The increase in the duration of the metamorphosis, decrease in the total number of offsprings and phenotopic abnormalities were also observed in the F2 and F3 generations as in the Fi but not as much. The second instar larvae fed on various concentration of the heavy metals demonstrated a slowdown in larval development, an increase in the period of metamorphosis and an increase in frequency phenolypic abnormalities related to the concentration of the heavy metals. The chromosomal aberration caused by heavy metals has also been studied in the third instar larvae salivary gland polytene chromosomes of D. melanogaster. In this experiment, on the X. 2L, 2R, 3L and 3R arms of polytene chromosomes, various aberrations have been observed such as ectopic thread, semibreak, break, asinapsis, inversion, the loss on the tip and / or some sections of chromosomal arms. The possible mechanisms of all these findings have been discussed.