Su Piresi'nin farklı kültür ortamlarında yetiştirilme imkanları üzerine bir araştırma
- Tez No: 35108
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SITKI ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Bu araştırma, karnivor balıklar için çok önemli bir canlı yem olan Daphnia magna (su piresi) 'nm kültüründe optimum besi şartlarının belirlenmesi maksadıyla kurulmuştur. Deneme, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü akvaryum tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 12 It'lik akvaryumlarda 5 muamele, 3 tekerrürlü ve basit deneme planına göre düzenlenmiştir. Denemenin muameleleri; at gübresi, sığır gübresi, kuş gübresi (güvercin), sığır gübresi + bahçe toprağı ve salt bahçe toprağından oluşmuştur. Her İt. su hacmine 176 mg azot esasına göre, birinci muamelenin parsellerine 30 'ar gr. yanmış at gübresi, ikincisine 40. 3' er gr. yanmış sığır gübresi, üçüncüsüne 6. 7' şer gr. yanmış kuş gübresi, dördüncüsüne 33' er gr. sığır gübresi + 50 'şer gr. bahçe toprağı ve beşincisine 266' şar gr. bahçe toprağı verilmiştir. Her parsele 50 'şer adet Daphnia (su piresi) konulmuş ve deneme 27. 11. 1992-18. 12. 1992 tarihleri arasında 21 gün devam etmiştir. Deneme sonunda şu sonuçlar elde edilmiştir; 1-Hasat sonunda at gübresi verilen parsellerden ortalama 500' er, sığır gübresi verilenlerden ortalama 400' er, sığır gübresi + bahçe toprağı verilenlerden ortalama 350' şer, salt bahçe toprağı verilenlerden ise 300 'er adet fert alınmıştır. Nisbi artışlar sırasıyla %1100, %800, %700, %600 olmuştur.
Özet (Çeviri)
xxi SUMMARY This study was carried out in order to determine the optimal culture conditions of Daphnia magna (Fresh water Flea) used as live feed for carnivorous fish. The experiment was perfomed at the Aquarium Units of the Fisheries Department of Agricultural Faculty, Atatürk University. The experiment was designed as 5 treatments (or culture conditions) with 3 replications containing 50 mature Daphnia. The aquariums with capasity of 12 liters were used in this trial. The horse manure, cattle manure, bird (pigeon) manure, cattle manure plus garden soil and only garden soil were used as culture materials for Daphnia culture (all manures fermented). The culture conditions were prepared as isonitrogenous basis. The experiment began at 27.11.1992 and ended at 18.12.1992. At the end of the experiment the following results were obtained from study; 1- At the end of the trial 450, 400, 350 and 300 fresh water fleas were harvested for horse manure, cattle manure, cattle manure + garden soil and only garden soil respectively. The increases for horse manure, cattle manure, cattle manure + garden soil and only garden soil materials were calculated as 1100%, 700% and 600% respectively.