Farklı mikroalg yemleri ile beslenen su piresi (Daphnia magna)'nin kültür performansı ve besin kompozisyonunun araştırılması
Investigation of effect of different microalgae diets on culture performance and nutritional composition of water flea (Daphnia magna)
  1. Tez No: 813176
  2. Yazar: YUSUF GUFRAN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL MERT ERYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Su piresi (Daphnia magna) tatlısu ve deniz akuakültüründe doğrudan veya yem katkı maddesi olarak kullanılan yaygın bir canlı yemdir. Su piresinin besin değerleri ve kültür performansları, yetiştiriciliği yapılan larva ve yavru boydaki balıkların kültürlerinde çok önemlidir. Bu çalışmada, 2 canlı mikroalg türü (Euglena gracilis ve Pavlova lutheri) ile farklı mikroalgleri içeren kurutulmuş ticari mikroalg yemlerin Algome® (kurutulmuş Schizochytrium sp.), Naturiga® (kurutulmuş Spirulina platensis), ProteinPlus® ve AlgomeGrow® (kurutulmuş Chlorella sp.) daphnianın büyümesine, hayatta kalma oranına ve besin maddeleri ile yağ asidi ve amino asit kompozisyonuna olan etkileri incelenmiştir. Yüksek hayatta kalma oranı, %68 ile ProteinPlus yemi ile kazanılırken, büyüme performansı Euglena gracilis mikroalgi ile beslenen deney grubunda gözlenmiştir. Naturiga yemi ile Euglena gracilis mikroalgi ile beslenen deney grubunda gözlenmiştir. Naturiga yemi ile beslenen daphnialar %55,6 ile en yüksek protein, Algome ve ProteinPlus yemi ile beslenen daphnialar ise sırasıyla %8,9 ve 8,8 ile en yüksek ham yağ içermiştir. Algome® yemi ile beslenen Daphnia bireyleri en yüksek Dokosahekzaenoik asit (DHA; 22:6n-3) içeriği göstermiştir. Bununla beraber, daphnialardaki Eikosapentaenoik asit (EPA; 20:5n-3) kazanımı ise ProteinPlus yemi ile Araşidonik asit (ARA; 20:4n-6) ise Naturiga yemi ile sağlanmıştır. Yem ve daphnia bireylerindeki bazı yağ asidi grupları (Oleik asit, αlinolenik asit, Ʃ n-3 ve Ʃ n-3 HUFA) arasında kuvvetli doğrusal ilişkinin olduğu da görülmüştür. Deney sonunda Algome yemi diğer yemler ile kıyaslandığında daphnialardaki tüm esansiyel amino asitleri içeriğini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Water flea (Daphnia magna) is common live prey in freswater and marine aquaculture used directly or part of formulated diets. Nutritional value and growth dynamics of Daphnia magna is very important for larval and juvenile fish culture performance. In this study, two fresh microalgae Euglena gracilis (EG) and Pavlova lutheri (PL) and two dried microalgae products Algome® (dried Schizochytrium sp.), Naturiga® (dried Spirulina platensis), ProteinPlus® and AlgomeGrow® (dried Chlorella sp.) were evaluated for Daphnia magna. Survival, growth, fatty acids and amino acid contents of daphnia have been studied. Higher survival (68%) supported by ProteinPlus diet and growth performance improved by utilization of fresh microalgae Euglena gracilis. Daphnia fed with Naturiga® diet had the highest protein with 55.6%, while daphnia fed with Algome® and ProteinPlus® diet had the highest crude lipid with 8.9% and 8.8%, respectively. Daphnia fed Algome® showed highest DHA accumulation in their body whereas EPA level was enhanced by PP diet and ARA level were only supported by Naturiga® diet. There was detected strong correlation between certain fatty acid groups (Oleic acid, α-linolenic acid, Ʃ n-3 and Ʃ n-3 HUFAs) and diets. Algome diet enhanced whole essential amino acid contents of daphnia at the end of the experiment.