Opere akciğer kanseri olgularında lenfovasküler invazyon varlığının sağkalım üzerine etkisi
The effect of lymphovascular invasion on surveillance of operated lung cancer
  1. Tez No: 351083
  2. Yazar: SALİH ÇOKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akciğer kanseri prognozuna etki eden faktörler üzerine araştırmalar devam etmektedir. Biz çalışmamızda opere akciğer kanserlerinde lenfovasküler invazyonun sağkalıma etkisini araştırdık. Çalışmamıza Kliniğimizde akciğer kanseri nedeniyle opere edilen 111 olgu dahil edildi. Olguların %95,5?i erkek olup %4,5 kadındı. Yaş ortalaması 62,24±8,44 idi. Olguların %64,9?u halen yaşamakta ve % 35,1?i yaşamını yitirmişlerdir. ümör tipleri değerlendirildiğinde %61,3?ü (n=68) squamöz hücreli karsinom,%30,6?sı (n=34) adenokarsinom ve %8,1?i (n=9) diğer tümör gruplarını içermekteydi. Yapılan rezeksiyonların tipi değerlendirildiğinde %22,51 (n=25) pnömonektomi, %12,6 (n=14) bilobektomi, %62,14 (n=69) lobektomi, %1,80 (n=2) segmentektomi olarak görülmüştür. En sık sağ alt lobektomi, en az da sağ pnömonektomi yapılmıştır. Patolojik evrelemede olguların %8,1?i (n=9) evre1A, %27,9?u (n=31) evre 1B, %18?i (n=20) evre 2A, %19,8?i (n=22) evre 2B, %20,7?si (n=23) 3A ve %5,4?ü (n=6) evre 3B ve üzeri olarak değerlendirildi. Lenfovasküler invazyonun yaş ile ilişkisinin varlığı değerlendirildi. Yaş ve lenfovasküler invazyon arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Tümör tipleri ile lenfovasküler invazyon varlığı karşılaştırıldığında adenokarsinomların %55?inde (n=19), squamöz hücreli karsinomların %83,8?inde (n=57) ve diğer kanser tiplerinin %55,6?sında (n=5) lenfovasküler invazyonun var olduğu görülmüştür. Lenfovasküler invazyon ile T faktörü arasındaki ilişki değerlendirildi, istatistiksel analizi anlamı bulundu. Lenfovasküler invazyon ve N faktörü değerlendirildiğinde N faktörü arttıkça lenfovasküler invazyon görülme sıklığının arttığı izlendi, istatistiksel testin anlamlı olduğu görüldü. Lenfovasküler invazyon ile olguların evresi arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Olguların %73?ünde (n=81) lenfovasküler invazyon varken %27?sinde (n=30) olmadığı görüldü. Lenfovasküler invazyon saptanan olguların sağkalıma etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Lenfovasküler invazyona etki eden faktörleri kısaca özetleyecek olursak tümörün evresi, pT, pN ve tümör tipi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuşken, yaş ve cinsiyetin anlamlı olmadığı görüldü. Sonuç olarak çalışmamızda lenfovasküler invazyonun sağkalıma doğrudan etkisinin olmadığı görülmektedir. Ancak tümör evresi ve tümör tipleri ile değerlendirildiğinde lenfovasküler invazyonun indirekt olarak etkili olduğu görülmektedir. Squamöz hücreli karsinomlarda lenfovasküler invazyon anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. Tümör evresi arttıkça lenfovasküler tutulum artmakta ve sağkalım oranı düşmektedir. Lenfovasküler invazyon bazı tümör tiplerinde daha belirgin olmak üzere tümörün evresine bağlı olarak sağkalımı etkileyen bir risk faktörüdür. Anahtar Kelimeler; Akciğer Kanseri Klinik Çalışmaları, Lenfovasküler İnvazyon, Visseral Plevra İnvazyonu, Sağkalım
Özet (Çeviri)
Researches on the factors affecting the prognosis of lung cancer are ongoing. In this study, we analyze THE EFFECT OF LYMPHOVASCULAR INVASION ON SURVEILLANCE OF OPERATED LUNG CANCER. The research includes 111 cases that operated in our clinics with lung cancer. The 95.5% of the cases were male and 4.5% female. The average age was 62.24 ±8.44 years. The 64.9% of the case were still alive and 35.1% have lost. Considering the tumor types, the 61.3% (n=68) of the cases are squamous cell carcinomas, 30.6% (n=34) are adenocarcinoma and the 8.1% (n=9) are other tumor groups. Considering the resections, the 22.51% (n=25) of the cases was performed pneumonectomy, 12.6% (n=14) bilobectomy, 62.14% (n=69) are lobectomy and the rest 1.8% (n=2) are segmentectomy. The most common resection was right lower lobectomy and the least resection was right pneumonectomy. In pathologic staging, the 8.1% (n=9) of the cases were evaluated as stage 1A, 27.9% (n=31) as stage 1B, 18% (n=20) as stage 2A, 19.8% (n=22) as stage 2B, 20.7% (n=23) as stage 3A and 5.4% (n=6) as stage 3B and stage 4. When the relationship of lymphovascular invasion with age was evaluated; there was not significant statistical relationship between age and lymphovascular invasion. The presence of lymphovascular invasion is compared with tumor types, lymphovascular invasion have observed in 55% (n=19) of adenocarcinoma, 83.8% (n=57) of squamous cell carcinoma and 55.6% (n=5) of other cancer types. The relationship of lymphovascular invasion with factor T and have observed statistically significant. In evaluation of relationship of lymphovascular invasion with factor N, the direct correlation between lymphovascular invasion and factor N have observed and the results were statistically significant. Also, the relationship between lymphovascular invasion and the stages of the cases were statistically significant. In the 73% (n=81) of the cases, there was lymphovascular invasion and there was not the rest 27%. The effect of lymphovascular invasion on surveillance was not statistically significant. To summarize briefly the factors that affect lymphovascular invasion, the stage of tumor, pT, pN and the tumor types have statistically significant effects, but the age and gender have not. In conclusion, our study shows that there is no direct effect of lymphovascular invasion on surveillance. However, in considering the tumor stages and tumor types, the lymphovascular invasion has indirect effect. In squamous cell carcinoma, the lymphovascular invasion is significantly high. With increasing in tumor stage causes increase in lymphovascular involvement and decrease in survival rate. Lymphovascular invasion, which was more prominent in some tumor types, depending on the stage of the tumor is a risk factor affecting survival. Keywords; Lung Cancer Clinical Trials, Lymphovascular Invasion, Pleural Invasion, Survival