Opere edilmiş küçük hücreli dışı akciğer kanseri olgularında STAS varlığının genetik mutasyonlarla ilişkisi, prognostik önemi ve sağ kalıma etkisi
- Tez No: 775173
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: ''Spread through air spaces'' (STAS), opere edilmiş erken evre küçük hücreli dışı akciğer kanserinde (KHDAK) rekürrens riskini artıran bir faktör olarak tanımlanmış yeni bir invazyon paternidir ancak prognostik değerine ilişkin henüz net bir sonuca varılamamıştır. Bu tez çalışmasında STAS varlığının opere edilmiş erken evre adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom olgularının klinikopatolojik özellikleri ile ilişkisi ve sağ kalımlarına etkisi araştırılmıştır. Böylece elde edilen bulgularla STAS paterninin klinik önemi aydınlatılmaya çalışılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tezimiz tek merkezli ve retrospektif bir çalışma olup Ocak 2019 ve Aralık 2020 tarihleri arasında Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği'nde opere edilmiş adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom vakalarını içermektedir. Hastaların demografik ve histopatolojik özellikleri, progresyonsuz ve genel sağ kalım süreleri kaydedilerek STAS pozitifliğinin bu parametrelerle ilişkisi incelendi. İstatistiksel analiz için IBM SPSS 28.0.1.0 kullanılmış olup STAS varlığının kategorik değişkenlerle ilişkisi için ki-kare analizi, sağ kalım sürelerine etkisi için Kaplan-Meier ve Cox regresyon analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: A new invasion pattern named spread through air spaces (STAS) has been identified as a factor that increases the risk of recurrence in resected early-stage non-small cell lung cancer (NSCLC), yet no consensus is the case about its prognostic value. This thesis investigates the association between STAS and clinicopathologic features and the former's effects on survivals in resected early-stage lung adenocarcinoma and squamous cell carcinoma cases (AdC and SqCC), the clinical importance of STAS pattern is aimed to be illuminated with the findings obtained. Materials and Methods: This is a single-center, retrospective study which involves AdC and SqCC cases resected in our hospital between January 2019 and December 2020. Demographic and histopathologic characteristics, along with progression-free and overall survival times of the patients were recorded, the relationship of STAS positivity with these parameters was analyzed. IBM SPSS version 28.0.1.0 was used for statistical analysis. While chi-square analysis was performed for the relationship between STAS and categorical variables, Kaplan-Meier and Cox regression tests were used for evaluating survival times.