Erzurum İlindeki chrysomelinae ve clytrinae türleri üzerinde faunistik ve sistematik çalışmalar
- Tez No: 35110
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu çalışma Erzurum ve ilçelerinden toplanan Chrysomelinae ve Clytrinae (Coleoptera: Chrysomelidae) türleri üzerinde yapılan faunistik ve sistematik bir araştırmadır. İncelenen türlerin Türkiye ve Dünyadaki yayılışları verilmiş taksonomik öneme sahip vücut kısımları çizilerek altfamilya, cins ve tür tanı anahtarları hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda Chrysomelinae altfamilyasından 7 cinse ait 12, Clytrinae altfamilyasından 5 cinse ait 14 olmak üzere toplam 26 tür tespit edilmiştir. Bunlardan Gastrophysa virdula De Geer ve Labidostomis beckri Wse. türleri- Türkiye faunası için yeni kayıttır.11 SUMMARY Faunistic and Systematic Studies on the Subfamily Chrysomelinae and Clytrinae (Coleoptera:Chrysomelidae) in Erzurum provinces Material collected from various localities of Erzurum province in 199 1-1993. There are some material that has been collected previously in the museum of Plant Protection Department was also included. This study contributes 7 genera and 12 species in the subfamily Chrysomelinae, 5 genera and 14 species in the subfamily Clytrinae. Among them Gastrophysa viridula De Geer, and Labidostomis beckri Wse. are new records for the Turkish fauna. Important taxonomic carachters of each species are indicated, keys to the subfamilies, genera and species were prepared. Body parts of taxonomic importance are also drawn. In addition their distribution in the research area, other parts of the country and world is included.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Faunistic and Systematic Studies on the Subfamily Chrysomelinae and Clytrinae (Coleoptera:Chrysomelidae) in Erzurum provinces Material collected from various localities of Erzurum province in 199 1-1993. There are some material that has been collected previously in the museum of Plant Protection Department was also included. This study contributes 7 genera and 12 species in the subfamily Chrysomelinae, 5 genera and 14 species in the subfamily Clytrinae. Among them Gastrophysa viridula De Geer, and Labidostomis beckri Wse. are new records for the Turkish fauna. Important taxonomic carachters of each species are indicated, keys to the subfamilies, genera and species were prepared. Body parts of taxonomic importance are also drawn. In addition their distribution in the research area, other parts of the country and world is included.