Erzurum ilindeki farklı sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarında, 4. sınıf fen bilgisi romanının amaçlarının gerçekleşme düzeyi
Different socio-economic primaryschool fourth class realization the target level in science lesson programme in Erzurum
  1. Tez No: 110122
  2. Yazar: YUSUF KALMAZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞERAFETTİN KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM İLİNDEKİ FARKLI SOS YO - EKONOMİK ÇEVRE İLKÖĞRETİM OKULLARINDA, 4. SINIF FEN BİLGİSİ PROGRAMININ AMAÇLARININ GERÇEKLEŞME DÜZEYİ Yusuf KALMAZ Danışman : Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA 2002-SAYFA:82 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Şerafettin KARAKAYA Prof.Dr.Reınzi Y. KINCAL YrdDr.Fikret KILIÇ Bu araştırmada, Erzurum ilinde farklı sosyo-ekonomik çevre İlköğretim okullarında, 4. Sınıflarda uygulanan mevcut fen bilgisi dersi programının hedeflerine ulaşılabilirliği düzeyi çalışılmıştır. Çalışmada 2000-2001 öğretim yılında örnekleme dahil edilen farklı sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarından, üst düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretimi olarak 2 ayrı okuldan 4 şube, 60 öğrenci; orta düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretimi olarak 2 ayrı okuldan 4 şube, 80 öğrenci ve alt düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretimi olarak 2 ayrı okuldan 6 şube, 120 öğrenci alınmış ve toplam olarak 260 öğrenci üzerinde araştırma yapılmıştır. Araştırmada, ön test- son test deseni uygulanmış ve laboratuvar etkinliklerinin sonuçlarım değerlendirmede Likert tipi bir ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma,“t”testi, varyans analizi istatistiki tekniklerinden yararlanılmıştır. Fen bilgisi dersi programının hedeflerinin gerçekleşme düzeyi olarak üst düzey sosyo ekonomik çevre ilköğretim okullarındaki öğrencilerin gerek ön test, gerekse son test uygulama sonuçları dikkate alındığında orta ve alt düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarında okumakta olan öğrencilere nazaran daha iyi durumda oldukları, öğretime başlamadan önce gruplar arasında bulunan farklılıkların öğretim sürecinin tamamlanması neticesinde daha da arttığı, diğer taraftan orta ve alt düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okulları arasında da orta düzey okullar lehine farklılıkların bulunduğu görülmüştür. Programın ele alınan hedef davranışlarının işleyişinin üst düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarından alt düzey sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarına doğru azaldığı yani programın hedef davranışlarının farklı sosyo-ekonomik çevre ilköğretim okullarında farklı düzeyde gerçekleştiği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda laboratuvar etkinliklerinin değerlendirmesi de aynı sonuçları göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS DIFFERENT SOCIO - ECONOMIC PRIMARY SCHOOL FOURTH CLASS REALIZATION THE TARGET LEVEL IN SCIENCE LESSON PROGRAMME İN ERZURUM Yusuf KALMAZ Supervisor: Assist. Prof. Dr. Şerafettin KARAKAYA 2002-PAGES-.82 Jury : Assist. Prof. Dr.Şerafettin KARAKAYA Prof. Dr. Remzi Y. KINCAL Assist.Prof.Dr.Fikret KILIÇ In this study is intended to determine the applicability of the current curriculum of science lesson programme of the fourth class of different socio-economic primary schools tried to search in Erzurum. This study has covered a total of 260 students from three different schools in 2000-2001 schooling year. Of these students, 60 were from the higher socio-economic class and from two different schools and four different classes; 80 student from avcrace socio-economic class; they were from two different schools and four different classes and 120 students from lower socio-economic class; they were from two different schools and six different classes. Pre-test and post-test design was used in the research and a likert scale was used in the evaluation of the results laboratory activities. The techniques such as“t”test, variance analysis, standart deviation and simple avarage were used in the evaluation of the data. It has been found that, with regard the realisation the target level in science lesson programme, students from high socio-economic level were better than the students from the average and lowel socio-economic level in pre-test and post-test application. The pre school difference among the socio-economic level groups has increased more after the teaching, and there were also several differences between the average-level and the lowel-level students. It has also been found that the aims of the program have been realized more from the higher socio-economic level class than from the average or lowel socio-economic class. Also the evaluation of laboratory activities was shown same results.