Isparta ili çevresinde gül tarımı ve Türkiye ekonomisine katkısı
- Tez No: 81175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Gül, dünyanın her yerinde, kokusu ve güzelliği ile tanınan bir bitkidir. Çiçeklerinden, kozmetik sanayinin en önemli ham maddesi olan“gülyağı”elde edilir. Araştırıcılar, gülün günümüzden çok önce, Tersiyer ve Kuaterner'e ait devirlerde yetişmeye başladığını tespit etmişlerdir. Rosaceae (Gülgiller ) familyasından olan gül, yazın veya bütün bir yıl yeşil kalan alçak veya yüksek boylu bir ağaççıktır. Etrafına sürgün atarak yukarıya doğru yükselmek ve nadiren de toprak üstünde sürünmek suretiyle büyür. Güller, aslında tohumları ekilerek üretilir. Fakat bu yöntem zor olduğundan, vejetatif yoldan (çelik ile) çoğaltılır. Güllerin çiçek açma zamanı, türe ve yetişme çevresine göre farklılıklar gösterir. Gül yeryüzünde yüksek enlemlerden suptropikal ve tropikal bölgelere kadar geniş bir yetişme ortamı bulan bir bitki olmasına rağmen, tarımı daha çok Kuzey Yanmküre'de önem kazanmıştır. Gül tarımı halen Türkiye, Bulgaristan, Hindistan, Rusya Federasyonu, Arabistan, Tunus, Cezayir, ve Fas'da yapılmaktadır. Gül cinsinin çeşitli tür ve alt türleri vardır. Türlerinin sayısı bahçe formları ile birlikte 10 bin kadardır. Bunlardan ancak 30 kadarının kokusu vardır. Türkiye'de gülün süs bitkisi olarak tarımı yapıldığı gibi gülyağı elde etmek için de tarımı yapılmaktadır. Bu maksatla Türkiye'de, gül tarımının yoğunlaştığı Isparta ve Burdur' illerinde Rosa damascena Mili. (yağ gülü, Isparta gülü,Şam gülü), Rosa moschata Herm.(misk gülü) ve Rosa centifolia L.(okka gülü,sadberk gülü) türleri yetiştirilir.Gülyağı elde etmek maksadıyla yapılan gül tarımı, Türkiye ekonomisine kayda değer bir katkı sağlar. Genellikle 3500 - 4000 kg gül yaprağından 1 kg gülyağı elde edilir. Türkiye'de, 1997 yılı itibariyle Isparta, Burdur, Afyon ve Denizli illerinde olmak üzere toplam 18631 hektar alanda gül tarımı yapılmış ve 7291 ton gül çiçeği, 2500 kg gülyağı, 1350 kg konkret (katı gülyağı) ve 200 ton gül suyu elde edilmiştir. 1997 yılı değerleri ile 2500 kg gülyağı ve 2000 kg konkret ihraç edilmiştir. Türkiye dünya gülyağı üretiminde ilk sırada yer alır. Dünya üretiminin yarıdan fazlası Türkiye'ye aittir. Türkiye'de kozmetik sanayinin daha fazla geliştirilmesi durumunda, Türkiye dünya gülyağı fiyatlarının belirlenmesinde daha fazla etkin rol oynayacaktır. 14
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Rose is a kind of flower that everyone in the world knows,loves and smells its fresh odour. For cosmetic industry, it is just a raw metarial in obtaining attar of rose. Researchers determined that roses were grown up at the times of Tersiyer and Kuaterner many years ago. Rose is a tree from Rosacaae family. It may be high or short in length and looks green during summer or a whole year. It grows up by shooting around but rarely it grows lying on the land. Roses are reproduced by seeding. But, since seeding method is hard they are reproduced by diging in a short piece of tapeced rose wood. Time for blossoming of roses shows differences according to the kind, race and growin area. Rose forming is possible on wide range of tropical and subtropical regions from higher latitudes but almost in north sphere farming is available. Presently, farming of rose is done in Türkiye, Bulgaria, India, Russia, Arabia, Tunisia, Algiers and Morocco Roses have various kinds and subkinds. The number of these various race is about 10.000 with garden farms and about 30 amoung 10.000 have fresh odour. In Turkey rose agriculture is done not only for decoration but also done to obtain attar of rose. So, especially in İsparta and Burdur rose kinds of Rosa damascena Mill, Rosa moschata Herm. and Rosa centifolia are grown up. Agricutural rose has an important income to economy of Türkiye. Approximatley 1 kg of attar is produced from 35000- 4000 rose leaves. Recent researches in 1 997 shows that in İsparta, Burdur, Afyon and Denizli, on a total land of 1 863 1 hectare, rose agriculture is done and from this agriculture 729 1 tones rose, 2500 kg rose attor, 1350 kg konkret and 200 tones rose water are obtained. It is again in 1997, 2500 kg rose attar and 2000 kg konkret are exportted. Türkiye is the leader in production of rose attar in the world and has a rose production more than half of the world production. For this reason,in the case of improving the cosmetic industry, Türkiye will play an important role in determination of the price of rose attor in the world. 15