Helicobacter pylori'de fenotipik ve genotipik yöntemlerle antibiyotik direncinin belirlenmesi ve genotiplerle ilişkisi
Detection of antibiotic resistance with phenotypic and genotypi̇c methods in helicobacter pylori and its association with genotypes
- Tez No: 351153
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KANTARÇEKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
H.pylori Gram negatif, spiral şeklinde, mikroaerofil bir bakteri olup dünya nüfusunun yarısından fazlasının midesinde kolonize olan bir patojendir. Gastrit, gastrik ülser, duodenal ülser, midede adenokarsinoma, mukoza ile ilişkili lenfoid doku lenfoması (MALT lenfoma) gibi gastritle ilişkili hastalıkların en önemli nedenidir. H.pylori ile ilişkili dispeptik yakınması olan hastaların tedavisinde etkili antibiyotik kombinasyonları ve asit sekresyonunun kontrolü ile yüksek oranlarda klinik ve bakteriyolojik başarı elde edilmiştir. Ancak, son yıllarda özellikle ilk seçenek antibiyotiklere karşı primer ve sekonder direnç oluşması nedeniyle tedavide başarının düştüğü görülmüştür. Bu nedenle tedavi protokollerinin oluşturulmasında direnç tayini önem kazanmıştır. Gastrointestinal şikayetlerle KSÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine başvuran ve endoskopi endikasyonu alan 103 hastanın biyopsi örneklerinden izole edilen 58 suşta antibiyotik duyarlılık testi yapıldı. Amoksisilin ve tetrasiklin dirençleri e-test, klaritromisin ve levofloksasin direnci ise e-test ve moleküler yöntemlerle araştırıldı. Hastalarının 64'ü (% 62.1) kadın, 39'u (% 37.9) erkek cinsiyette olup hastalarımızın % 73.8'inde (76 hasta) H.pylori pozitifliği saptanırken % 26.2'inde (27 hasta) H.pylori negatif idi. 103 hasta içinde 58 hastada kültür üremesi gerçekleşti. Bu 58 hastanın amoksisilin, klaritromisin, tetrasiklin ve levofloksasin için e-test ile saptanmış olan direnç oranları sırasıyla % 1.7, %10.3, %0 ve %6.9 olarak saptandı. Amoksisilin, klaritromisin, tetrasiklin ve levofloksasin dirençleri ile hastaların cinsiyet ve endoskopik bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
H.pylori is a Gram-negative, spiral shaped microaerophile pathogen which is colonized in more than half of the world population's stomach. It is a major cause of gastritis associated disease like gastritis, gastric ulcer, duodenal ulcer, gastric adenocarcinoma, mucosa associated lymphoid tissue lymphoma (MALT lymphoma). Using combination of effective antibiotics and controlling acid secretion in the treatment of patients with H. pylori-related dyspepsia were highly successful clinically and bacteriologically. However in recent years, especially due to the primary and secondary resistance against first choice antibiotics successful treatment rates were fallen. Therfore, the determination of tratment protocols has become important in the development of resistance. Antibiotic susceptibility testing was performed for 58 strains which were isolated from 103 biopsy samples with gastrointestinal complaints and endoscopy indication referred to KSU Faculty of Medicine Hospital, gastroenterology clinic. Amoxicillin and tetracycline resistance were determined by e-test, clarithromycin and levofloxacin resistance was determined by the E-test and molecular methods. 64 (62.1%) of patients were female, 39 (37.9%) were male and 73.8% of patients (76 patients) were found H.pylori positive, 26.2% (27 patients) were found H.pylori negative. Cultures were grown from biopsy samples taken from 58 (out of 103) patients. Amoxicillin, clarithromycin, tetracycline and levofloxacin resistances, determined with the e-test method, were found to be 1.7%, 10.3% , 0% and 6.9% respectively. There were no statistically significant relationships between patient gender, age, endoscopic findings and Amoxicillin, clarithromycin, tetracycline and levofloxacin resistance.