Helıcobacter pylorı enfeksiyonu tanısı almış hastalarda helıcobacter pylorı varlığının ve klaritromisin direncinin PCR ve multipleks real time PCR ile araştırılması
  1. Tez No: 789779
  2. Yazar: AHMET MURAT YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYACİBALİ AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Helicobacter pylori (H.pylori), en yaygın kronik bakteriyel enfeksiyon etkeni olup dünya nüfusunun yaklaşık yarısı bu bakteri ile enfektedir. Midede yerleşerek gastrit, peptik ülser ve gastrik kanser gibi önemli sağlık sorunlarına yol açan bu patojenin, enfeksiyonun erken döneminde örneklerden doğru ve hızlı bir şekilde tespit edilmesi, söz konusu hastalıklarla mücadelede en önemli ilk basamaktır. H.pylori enfeksiyonunun tanısında farklı üstünlüklere sahip invaziv ve non-invaziv çeşitli testler kullanılmaktadır. Son zamanlarda konvansiyonel testlere alternatif, hızlı ve güvenli sonuç veren moleküler mikrobiyolojik testler yaygın kullanım alanı bulmaya başlamıştır. H.pylori ile mücadelede ikinci önemli basamak etkin tedavidir. Ne yazık ki te-davide kilit antibiyotik kabul edilen klaritromisine karşı giderek artan direnç ve buna bağlı düşük eradikasyon başarısı oranları daha sık gözlenir olmuştur. Bu bağlamda standart tedavi kılavuzları, tedavi rejimi belirlenirken bölgedeki klaritromisin direnç prevelansının göz önünde bulundurulmasını şart koşmaktadır. Direnç araştırmasında kullanılan, kültüre dayalı agar dilüsyon ve gradiyent testi gibi fenotipik yöntemlerin zorluğu zaman alıcı olmaları gibi kısıtlılıklar bunlara da alternatif, farklı duyarlılık ve özgüllükte moleküler yöntemlerin geliştirilmesine yol açmıştır. Çalışmamızda öncelikle; 49 taze, 132 parafinize gastrik biyopsi örneğinde polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ve multipleks gerçek zamanlı PCR (M.Rt-PCR) yöntemlerinin H.pylori saptama etkinlikleri, histopatolojik inceleme (HPİ) sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak aynı örnek setinde M.Rt-PCR ve Sanger dizileme yöntemleri ile klaritromisin direnç varlığı ve bundan sorumlu peptidiltransferaz mutasyonları araştırılmıştır. Sonuçların değerlendirilmesinde Cochran Q testi, Bonferroni düzeltmeli McNemar testi ve Cohen'in Kappa uyum katsayısı kullanılmıştır. HPİ (+) taze örneklerin PCR ile % 86'sı, M.Rt-PCR ile % 89'u pozitif bulunurken; HPİ (+) parafinize örneklerin PCR ile % 63'ü, M.Rt-PCR ile % 74'ü pozitif bulunmuştur. HPİ (-) taze örneklerde PCR ve M.Rt-PCR pozitifliği, sırasıyla % 33 ve % 41 iken HPİ (-) parafinize örneklerde bu oranlar % 0.0 ve % 6 olarak belirlenmiştir. 181 örneğin toplam sonuçlarında HPİ ile PCR ve Rt-PCR uyumu sırasıyla % 75.14 ve %80.11 olarak belirlenmiştir. Gerçek uyuma ek olarak, tahmin olasılığının dahil edildiği kappa uyum katsayısı ise PCR için 0.485 (0.067), Rt-PCR için ise 0.551 (0.064) olarak hesaplanmış; her iki yöntemde de HPİ sonucu ile orta düzeyde uyum gözlenmiştir. Taze dokularda, karşılaştırılan üç yöntem arasında duyarlılık açısından istatistiki olarak anlamlı fark bulunmazken, parafinize dokularda HPİ, moleküler yöntemlere göre anlamlı derecede daha duyarlı bulunmuştur (p%20) düşüktür. Bu sonucun gerçek durumu yansıtıp yansıtmadığı, kullanılan yön-temlerin saptayamadığı olası heterorezistans profillerine bağlı olup olmadığı daha geniş ölçekli araştırmalarla doğrulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Helicobacter pylori (H. pylori) is the most common chronic bacterial infection agent, and about half of the world's population is infected with this bacterium. Accurate and rapid detection of this pathogen, which settles in the stomach and causes important health problems such as gastritis, peptic ulcer and gastric cancer, from samples in the early stages of infection is the most important and first step in the fight against these diseases. Various invasive and non-invasive tests with different advantages are used in the diagnosis of H.pylori infection. Recently, molecular microbiological tests, which provide fast and safe results as an alternative to conventional tests, have started to find widespread use. The second important step in the fight against H.pylori is effective treatment. Unfortunately, the increasing resistance to clarithromycin, which is considered a key antibiotic in treatment, and the associated low eradication success rates have become increasingly common. In this context, standard treatment guidelines stipulate that the prevalence of clarithromycin resistance in the region should be considered when determining the treatment regimen. The limitations of phenotypic methods such as culture-based agar dilution and gradient testing used in resistance research have led to the development of alternative molecular methods with different sensitivity and specificity. In our study, first of all; The efficiencies of H.pylori detection with polymerase chain reaction (PCR) and multiplex real-time PCR (M.Rt-PCR) methods in 49 fresh, 132 paraffinized gastric biopsy samples were compared with the results of histopathological examination (HPI), which is said to be the gold standard in diagnosis. In addition, the presence of clarithromycin resistance and the peptidyl-transferase mutations responsible for it were investigated by M.Rt-PCR and Sanger sequencing methods plus BLAST analysis in the same sample set. Cochran Q test, Bonferroni corrected McNemar test and Cohen's Kappa coefficient of agreement were used to evaluate the results. While 86% of HPI (+) fresh samples were positive by PCR and 89% by M.Rt-PCR; 63% of HPI (+) paraffinized samples were positive by PCR and 74% by M.Rt-PCR. In HPI (-) fresh samples, PCR and M.Rt-PCR positivity were 33% and 41%, respectively, and these rates were determined as 0.0% and 6% in HPI (-) paraffinized samples. In the total results of 181 samples, HPI, PCR and Rt-PCR agreement were determined as 75%, 14% and 80.11%, respectively. In addition to the actual fit, the kappa fit coefficient, which included the prediction probability, was calculated as 0.485 (0.067) for PCR and 0.551 (0.064) for Rt-PCR and a moderate agreement was observed with the HPI result in both methods. While there was no statistically significant difference in sensitivity between the three methods compared in fresh tissues, HPI was found to be significantly more sensitive than molecular methods in paraffinized tissues (p20%). Whether this result reflects the real situation and whether it is due to possible heteroresistance profiles that the methods used cannot detect should be confirmed by larger-scale studies.