Majör abdominal cerrahide farklı iki dozda kullanılan remifentanil infüzyonunun desfluran tüketimine etkisi
The effect of two different doses of remifentanil infusion on desflurane consumption at major abdominal surgery
- Tez No: 351160
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ÜNLÜGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Majör abdominal cerrahi uygulanacak olgularda anestezi sırasında farklı iki dozda kullanılan remifentanil infüzyonunun desfluran tüketimi, postoperatif ağrı ve analjezik ihtiyacı üzerine etkisinin araştırılması amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Plasebo kontrollü, randomize, çift kör çalışmamız Çukurova üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu ve hastaların yazılı bilgilendirilmiş onamı alınarak majör abdominal cerrahi uygulanacak yaşları 18-65 arasında ASA I-II grubu 90 erişkin hasta üzerinde gerçekleştirildi. Hastalarda anestezi indüksiyonu tiyopental (3-5 mg/kg) ile sağlandıktan sonra desfluran (%6), azot protoksit (% 66) ve oksijen (%33) kombinasyonu ile anestezi idamesi sağlandı. Entübasyon sonrası I. Gruba salin (% 0.9 NaCl) infüzyonu, II. Gruba düşük doz remifentanil (0.125 mcg/kg/dk) ve III. Gruba yüksek doz remifentanil (0,25 mcg/kg/dk) uygulanmak üzere 3 eşit gruba ayrıldı. Hastalarda anestezi derinliği BIS değerleri 40-60 arasında tutulacak şekilde desfluran konsanrasyonu % 1 volüm değiştirilerek ayarlandı. Operasyon bitimine 30 dakika kala 1 mg/kg tramadol ve 10 mg metoklopramid uygulandı. Hastaların intraoperatif 1. dk, 5.dk, 15. dk, 30. dk, 60. dk, 90. dk ve 120. dakikalarda hemodinamik parametreleri, BİS değerleri ve desfluran konsantrasyonları kaydedildi. Postoperatif 1. dk, 5.dk, 10. dk, 15. dk, 20. dk ve 30. dakikalarda hemodinamik parametreler, ağrı skorları, analjezik ihtiyacı ve komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Desfluran konsantrasyonu grup 1'de grup 2 ve 3'e göre 1 ile 60.
Özet (Çeviri)
Object: In this study, in patients undergoing major abdominal surgery, the effect of two different doses of remifentanil used during anaesthesia on desflurane consumption, postoperative pain and analgesic consumption were investigated. Material and Method: In this placebo controlled, double blinded, randomized study, 90 ASA I, II patients, aged 18-65, undergoing major abdominal surgery were recruited after approval of Cukurova University Medical faculty ethical committee and patient written consent. Following induction of anaesthesia with thiopental sodium (3-5 mg/kg, iv), anaesthesia maintainance was provided by desflurane (6%) in a mixture of oxygen (33%) and nitrous oxide (66%). After endotracheal intubation, patients were allocated into tree groups as to receive 0.5 ml/kg/h of salin (0,9%) infusion in group I, 0.125 mcg/kg/min of remifentanil in group II and 0,25 mcg/kg/min of remifentanil in group III, intravenously. Anaesthesia was maintained with desflurane (6%) in a mixture of oxygen (33%) and nitrous oxide (66%). The depth of anaesthesia was monitorized with bispectral index (BIS) technique. BIS levels were kept within 40-60 by changing the concentration of desflurane (1%). 30 minutes before the end of the operation 1mg/kg tramadol and 10mg metoclopramide was given. Patients' hemodynamic parameters, BİS values and desflurane concantrations was recorded at intraoperative 1,5, 15, 30, 60 , 90 and 120 min.intraoperatively. Haemodynamic parameters, pain scores, analgesic consuptions and side effects were recorded at 1,5, 10, 15, 20 and 30 min. postoperatively. Results: Desflurane concentration was found significantly higher in group 3 at time intervals between 1. and 60.