Ventriküler septal defektlerde üç boyutlu ekokardiyografik değerlendirmenin yeri
The evaluation of ventricular septal defect with three dimensional echocardiography
  1. Tez No: 351215
  2. Yazar: ULAŞ KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL SAĞIN SAYLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş: Ventriküler septal defektin (VSD) ekokardiyografik değerlendirmesi sadece septumda deliğin varlığını göstermeyi içermez. İdeal değerlendirme defektin kesin lokalizasyonunu, morfolojisini, çapını ve kalbin içindeki dokularla ilişkisini (örneğin triküspit kapak ve aort kapağı) içermelidir. 2-B ekokardiyografik değerlendirmede kalpteki kesit sayısının sınırlı olması nedeniyle VSD'nin uzaysal özelliklerini belirlemek zordur. Gerçek zamanlı 3-B EKO ile yapılan değerlendirmede ise VSD ?en face? görüntülenebilir; elde edilen bu görüntüde sağ ventrikülden VSD'nin spesifik özellikleri belirlenebilir, değişik defektlerdeki değişik anatomi gösterilebilir.Amaç: Gerçek zamanlı 3-B transtorasik ekokardiyografi (TTE) ile VSD'lerin yapısal özellikleri (yerleşim, görünüş, boyut ve komşulukları) gösterilmek istendi.Yöntem: Çalışma yaş aralığı 1 ay-18 yaş olan 37 VSD'li hasta üzerinde gerçekleştirildi. 2-B EKO ile yapılan değerlendirmede VSD'nin lokalizasyonu ve sayısı tespit edildi, en geniş çap ölçümü yapıldı. Gerçek zamanlı 3-B TTE ile VSD'nin; sağ ventrikül (RV) tarafından ?en face? görünüşü, lokalizasyonu (perimembranöz, müsküler, ?doubly committed?), komşu dokularla (triküspit ve aort kapaklarıyla) ilişkisi ve boyutları (kalp siklusu göz önünde bulundurularak, VSD'nin diyastol ve sistol sonu en geniş olduğu anda uzun ve kısa eksen çap, diyastol ve sistol sonu en geniş olduğu anda alan ölçümü) değerlendirildi. VSD'nin transtorasik 2-B ve 3-B ekokardiyografi ile elde edilen en geniş çap değerleri ve lokalizasyonları karşılaştırılarak, 3-B EKO ile elde edilebilecek diğer bulguların neler olabileceği araştırıldı.Bulgular: Fakir akustik pencere nedeniyle iki ve üç boyutlu EKO görüntüleri yetersiz olan bir hasta dışındaki 36 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastaların 18'si (% 50) kız, 18'i (% 50) erkekti. Çalışma grubundaki hastaların yaşları 1 ay-16,5 yaş (ortalama: 3,27±3,87 yaş, ortanca: 1,5 yaş) olup, 16 hasta (% 44,4) hasta bir yaşından küçüktü. 3-B EKO çekimi sırasında ortalama kalp hızı 122,24±22,32/dk (78-150/ dk) idi. Hastaların 29'unda 3-B görüntülerin elde edilme süresi kaydedilerek, bu sürenin ortalama 4,09±1,49 dk (2,15-10 dk) saptandı. 29 hastanın üç boyutlu görüntü elde etme süreleri, kalp hızları ve yaşları ile karşılaştırıldığında, bu sürenin kalp hızından ve yaştan etkilenmediği görüldü (Mann-Whitney U testi, p:0,629, p:0,50).Elde edilen 3-B görüntülerin değerlendirme süresi ise ortalama 20,13±10,46 (7-60) dk bulundu. Hastaların %86,1'inde (31 hasta) bu süre 24 dakikanın altında idi. Değerlendirme sırasına göre ilk 5 hasta (öğrenme süreci, sırasıyla 60, 45, 40, 35 ve 32 dk) çalışmadan çıkarıldığında ortalama değerlendirme süresinin 16,54±3,94 (7-24) dakikaya gerilediği ve bu sürenin 24 dakikayı geçmediği görüldü. Çalışma ilerledikçe değerlendirme süresinin belirgin olarak kısaldığı (Spearmen's korelasyon testi, r:-0,7, p:
Özet (Çeviri)
The evaluation of VSD with 3-D echocardiography not only demonstrates a hole in the septum but also demonstrates the exact localization, morphology , diameter and relationship with other tissues (tricuspid valve and aortic valve). Because of the limited images of cardiac structures with 2-D echocardiography, it is difficult to evaluate the exact shape of VSD in space. With the evaluation of VSD with 3-D real time echocardiography VSD can be shown `?en face?? and with these images the specific characteristics of VSD from the right ventricule can be seen and different defects in different anatomies can be seen.AİM: To demonstrate the structure (localization, shape and relationship ) of VSD with 3-d real time echocardiography.METHODS: In this study patients who have VSD and aged between 1 month to 18 years of age were included. The first evaluation of VSD was done with 2-D echocardiography and the localization , number and largest width of VSDs? were measured. The right ventricular sight of VSD , shape, number , localization ( perimembraneous , muscular ,??doubly committed??) ,the relationship with other tissues (tricuspid and aortic valve) and dimensions ( regarding cardiac cycle ; long and short axis of VSD at systole and diastole were measured) were detected with 3-D real time echocardiography. With 2-D and 3-D echocardiography the findings were evaluated and what other findings can be found by 3-D real time echocardiography was investigated.FINDINGS: 37 patients were included in this study. 3-D real time echocardiography was performed to 36 patients (%97,29). One patient (12year old girl) with poor acoustic window (obesity and pubertal period) was excluded. Patients? mean age was 38,94±46,48 months (1-198 months) and 16 patients (%44,4) were under 1 years of age. In 3-D real time echocardiography , the mean heart rate was 122,24±22,32/min (78-150/min) .The mean acquisition for 3-D images was 4,09±1,49min (2,15-10min). The mean acquisition time for 3-D echocardiography didn?t correlate with heart rate and age ( Mann Whitney U test p:0,629 and p:0,50).The mean image processing time for 3-D real time echocardiography was 20,13±10,46min (7-60min). In the first patient it took 60 minutes and in the last patient it took 14 minutes. In 31 patient (%86,1) it took under 24 minutes. The mean evaluation time if first 5 patients were excluded ( learning time, 60,45,40,35,32 minutes) was 16,54±3,94 (7-24min) .