Anne sütü mikrobiyal içeriğinin uzamış sarılık gelişimindeki rolü
Effect of breast milk microbial content on neonatal prolonged jaundice
- Tez No: 351214
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KUMRAL
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sarılık yenidoğan döneminin en sık görülen ve sıklıkla kendiliğinden düzelen ancak, kritik düzeylere ulaştığında da kalıcı nörolojik hasar bırakabilen bir sorunudur. Yaşamın ilk haftasından sonra başlayan ve ikinci haftadan sonra 10 mg/dl'nin üzerinde seyreden sarılık uzamış sarılık olarak tanımlanmaktadır. Uzamış sarılıklarda en sık neden anne sütü olsa da bu hastalarda patolojik nedenlerin ekarte edilmesi için çok sayıda tetkik gerekmektedir. Ancak anne sütünün neden sarılığa yol açtığı konusundaki veriler yetersizdir.Anne sütü sarılığında en önemli mekanizmalardan birisi anne sütüne bağlı artmış enterohepatik dolaşımdır. Anne sütünün bilirubinin intestinal absorbsiyonundaki artışa yol açmasının kilit rol oynadığı düşünülmektedir. Anne sütünün bilirubinin intestinal absorbsiyonu azaltmasının mekanizmaları tam olarak bilinmemektedir ancak anne sütü içeriğinde sitokinler ve büyüme hormonlarının bundan sorumlu olabileceği düşünülmektedir.İnfanttaki intestinal bilirubin emilimini etkileyebilecek önemli faktörlerden biri de intestinal bakteri popülasyonudur. Son yapilan çalişmalarda anne sütünün steril bir sıvı olmaktan çok uzak olduğu ve infant barsağı için sürekli ve yoğun bir bakteri kaynaği olduğu gösterilmiştir. İnsan sütünde bulunan bakteriler; staphilococcus, lactococcus, enterococcus ve lactobacillus türlerindendir. Probiyotiklerin gastrointestinal sistem üzerindeki bu etkileri bilirubinin intestinal absorbsiyonunu azaltarak enterohepatik dolaşımı azaltabileceğini düşündürmektedir. Anne sütüne bağlı uzamış sarılık pekçok açıdan incelenmiş olmasına rağmen bu konuyla ilgili hiçbir veri bulunmamaktadır.Çalışmamızda anne sütüne bağlı uzamış sarılıklarda anne sütündeki bakteri populasyonunun, uzamış sarılık gelişimindeki rolü araştırılmak istenmiştir. Bu amaçla Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi yenidoğan polikliğine başvurup postnatal 15. gününde sarılığı devam eden ve anne sütü dışında uzamış sarılığa yola açabilecek patolojik nedenleri ekarte edilen 30 term bebek ve sarılığı olmayan 30 bebek kontrol grubu olarak çalışmaya alındı.Uzamış sarılık için bakılan bilirubin ile eş zamanlı olarak annenin sütü ve gaitası standart koşullarda toplanarak PCR çalışmaları yapılana kadar -80 derecede saklandı. Örneklerden mikrobakteriyal DNA izolasyonu süt için High Pure PCR Template Preparation Kit® (Roche, Germany), gaita için ZR Fecal DNA MiniPrepTM (Zymo, U.S.A.) kullanılarak yapıldı.Anne sütü ve gaitada PCR ile 21 bakteri türüne ait DNA elde eldesi yapıldı. Kontrol grubunda anne sütündeki bifidobakterium bifidum türlerinin konsantrasyonu uzamış sarılık grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Gaita mikrobiyal içerikleri kıyaslandığında ise kontrol grubunda Bifidobakterium adolentis, bifidobakterium longum ve bifidobakterium bifida türlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış saptandı.Anlamlı çıkan sonuçlarla korelasyon analizi yapıldığında anne sütündeki bifidobakterium bifidum yoğunluğunun ve gaitadaki bifidobakterium adolentis, bifidobakterium bifidum ve bifidobakterium longum türlerinin bilirubin değeri ile negatif korele olduğu gözlendi.Sonuç olarak anne sütü mikrobiyal içeriğinin bireysel farklılıklar göstemekte olup özellikle anne sütünde ve gaitadaki bifidobakterium türlerinin artan yoğunluğunun uzamış sarılığa karşı koruyucu olduğu görüldü. Çalışma sonuçlarımızın ileri çalışmalarla desteklenmesi ve probiyotiklerin yenidoğanda etkinlik ve güvenilirliğinin netlik kazanması durumunda anne sütüne bağlı uzamış sarılıkta bifidobakterium türlerinin kullanımı yeni bir tedavi seçeneği olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Neonatal jaundice is a common and usually benign condition that resolves on its own or with minimal intervention but, if sufficiently severe, can cause permanent neurological damage. Prolonged jaundice is defined as jaundice which develops after the ? rst week of life and ongoing over >10 mg/dl after the two weeks of age. Although the breast feeding is the most common cause of the prolonged jaundice, those infants need further evaluation for eliminating the pathological causes.One of the most accepted pathophysiologic mechanism leading breast feeding jaundice is increased enterohepatic circulation due to the breast milk. Intestinal absorption is a key step in the enterohepatic circulation of bilirubin. It is not understood clearly how breast milk increases the intestinal absorbtion of bilirubin. But some authors have been suggested that cytokins and growth factors might be responsible for the increased bilirubin absorbtion.Bacteria population of the intestine seems a possible factor which can affect the bilirubin absorbtion. In the recent years it has been shown that breast milk is a biologic active nutrient enriched with cytokins, growth hormones and bacteria population. The staphilococcus, lactococcus, enterococcus and lactobacillus are the most common determined bacterial species in the human milk. In these species lactobacillus have been suggested to play probiotic action The antiinflamatuar and immune modulating role of probiotics have been demonstrated in several studies. The gastrointestinal effects of probiotics found in the breast milk considered the possible role of bacterial agents in the prolonged breast milk jaundice. Although breast milk related prolonged jaundice have been evaluated for several ways, we have not found any study investigating the role of probiotic properties of breast milk in prolonged jaundice.In the present study, it is aimed to investigate the effect of bacterial content of breast milk and infant feces on prolonged jaundice. For this purpose 30 healthy and 30 breast milk related prolonged jaundice (jaundice ongoing at 15th day) followed up in the newborn outpatient?s clinic of Dokuz Eylul University Faculty Of Medicine included the study. The breast milk samples and feceses of newborns were evaluated in content of selected bacterial population with PCR.By the end of this research, inter-individulal differences has been detected between breast milk and feces samples. Bifidobacterium bifidum content of the breast milk and bifidobacterium adolentis, bifidum and longum content of the feces samples were higher in the control group than the prolonged jaundice group. After corelation analysis breast milk bifidobacterium bifidum and feces bifidobacterium bifidum, aolentis and longum content have been found to be negative correleted with bilirubin level.Our results suggested that bifidobacterium species seem to be protective against breast milk jaundice. If the results of the further studies support our findings, and the efficacy and safety of probiotics gain more clarity in neonatal area, probiotics may be suggested as a treatment modality in breast milk jaundice.