Pyelonefrit sonrası renal skar gelişen ve gelişmeyen hastalarda TLR-4 ASP299GLY VE THRE399 ve THRE399 ıle polimorfizm sıklığının ve bu hastalarda lökosit TLR-4 ekspresyon düzeyinin araştırılması
Evaluation of the rate of TLR-4 ASP299GLY AND THRE399ILE polymorphisims and leukocyte TLR4 expression levels in patients with and without postpyelonephritic renal scarring
- Tez No: 351217
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER SOYLU
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Doğuştan bağışıklık sistemi hücrelerinde eksprese olan TLR-4, Gram (-) bakterilerin LPS'lerini tanır ve inflamatuar süreci başlatır. Pyelonefrit seyrinde bu inflamasyon renal skar oluşumuna yol açar. TLR-4 polimorfizmlerini taşıyan çocuklarda sık idrar yolu enfeksiyonu görülmektedir. Lökosit TLR-4 ekspresyonu sık tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu ve asemptomatik bakteriürili hastalarda daha düşüktür. Bu çalışmada, akut pyelonefrit geçiren hastalarda TLR-4 Asp299Gly ve Thr399Ile polimorfizmlerinin sıklığı ve lökositlerde TLR-4 ekspresyon düzeyi incelenerek, renal skar gelişimi ile bu değişkenlerin ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji polikliniğinde pyelonefrit tanısı ile izlenen ve primer vezikoüreteral reflü (VUR) dışında üriner anomalisi olmayan hastalar alındı. Renal skar (+) hastalar Grup 1, renal skar (-) hastalar Grup 2, önceki çalışmamızda incelenen kontrol olguları ise Grup 3 olarak gruplandırıldı. Ayrıca, TLR-4 ekspresyon düzeyinin belirlenmesi için yeni kontrol olguları da çalışmaya alındı. Her 3 grup arasında periferik kan örneklerinden elde edilen genomik DNA'da TLR-4 Asp299Gly ve Thr399Ile polimorfizm sıklıkları ve periferik kan myeloid hücrelerinde bazal ve LPS sonrası TLR-4 ekspresyon düzeyleri karşılaştırıldı. İstatisksel hesaplamalar için SPSS 15.0paket programı kullanıldı.Bulgular: Çalışmaya toplam 168 hasta (Grup 1'de 86, Grup 2'de 82) ve 120 kontrol olgu alındı. Grup 1 ve Grup 2'de myeloid hücre TLR-4 ekspresyon düzeyleri benzerdi. Ancak, her iki grupta da bazal ve LPS sonrası TLR-4 ekspresyon düzeyleri Grup 3`ten düşük saptandı. Gruplar arasında TLR-4 Asp299Gly polimorfizm sıklığı farklı değildi, ancak TLR-4 Thr399Ile polimorfizm sıklığı Grup 1 ve Grup 2'de kontrol grubundan fazla idi. Grup 1 ve Grup 2 arasında ise fark saptanmadı. Öte yandan, TLR-4 Asp299Gly ile TLR-4 Thr399Ile polimorfizm sıklıkları ve TLR-4 ekspresyon düzeyi VUR (-) vs VUR (+) ve tek pyelonefrit vs tekrarlayan pyelonefrit geçiren hastalar arasında farklı değildi.Sonuç: Pyelonefritli hastalarda TLR-4 Thre399Ile polimorfizmi sağlıklı kontrollerden fazla, lökosit TLR-4 ekspresyon düzeyi ise düşüktür. Bu bulgular, TLR-4 Thre399Ile polimorfizmini taşıyan ve/veya lökosit TLR-4 ekspresyon düzeyi düşük olan çocuklarda, olasılıkla üriner sistemden bakteri eradikasyonunun güçleşmesine bağlı olarak, pyelonefrit gelişimine yatkınlık olduğunu düşündürmektedir. Bununla birlikte, TLR-4 polimorfizmlerinin ve TLR-4 ekspresyon düzeyinin pyelonefrit sonrası renal skar gelişimine etkisi gösterilememiştir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: TLR-4 is expressed in innate immune system cells, recognizes LPS of Gram (-) bacteria and initiates inflammatory cascade. This inflammatory process results in renal scarring during pyelonephritis. Children carrying TLR-4 polymorphisms have recurrent urinary tract infections. Leukocyte TLR-4 expression level is decreased in patients with recurrent urinary tract infections and in those with asymptomatic bacteriuria. In this study, we aimed to determine the rate of TLR-4 Asp299Gly and Thr399Ile polymorphisms and leukocyte TLR-4 expression level in children with acute pyelonephritis in order to evaluate the association of those parameters with renal scar development.Patients and Methods: The study was performed in children with pyelonephritis and without underlying urological anomalies other than primary vesicoureteral reflux (VUR) who have been followed up in Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Dokuz Eylul University Medical Faculty. Patients with and without renal scarring were classified as Group 1 and Group 2, respectively, while the control cases in our previous study were used as control group (Group 3). Furthermore, new control cases were enrolled to determine leukocyte TLR-4 expression levels. All three groups were compared for the rate of TLR-4 Asp299Gly and Thr399Ile polymorphisms determined in genomic DNA obtained from periperal blood samples, and for basal and LPS stimulated periperal blood myeloid cell TLR-4 expression levels. Statistical analyses were performed by SPSS 15.0 software.Results: There were 168 patients (86 in Group 1, 82 in Group 2) and 120 control cases. Myeloid cell TLR-4 expression levels were similar in Groups 1 and 2. However, both groups had lower basal and LPS stimulated TLR-4 expression levels than Group 3. While the rate of TLR-4 Asp299Gly polymorphism was not different among the three groups, the rate of TLR-4 Thr399Ile polymorphism was higher in Groups 1 and 2 than in Group 3. Group 1 and Group 2 were not different. On the other hand, the rate of TLR-4 Asp299Gly and Thr399Ile polymorphisms and TLR-4 expression levels were not different among VUR (-) vs VUR (+) and among single vs recurrent pyelonephritis.Conclusion: Patients with pyelonephritis had more frequent TLR-4 Thre399Ile polymorphism and lower leukocyte TLR-4 expression level compared to healthy controls. These findings indicate that children carrying TLR-4 Thre399Ile polymorphism and/or having low level of leukocyte TLR-4 expression have a tendency to develop pyelonephritis, probably due to difficulty in eradication of bacteria from the urinary system. However, we could not show the association of TLR-4 polymorphisms and of TLR-4 expression level to postpyelonephritic renal scarring.