Vezikoüreteral reflü hastalığında üriner ultrasonografinin voiding sistoüreterografi'ye göre tanısal değeri
Diagnostic value of urinary ultrasound to voiding cyctouretrogram in vesicoureteral reflux deases
  1. Tez No: 466850
  2. Yazar: FIRAT İSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Vezikoüreteral reflü (VUR), idrarın mesaneden üreterlere doğru geri kaçışı olarak tanımlanır. VUR, erken tanı konulmadığı takdirde tekrarlayan piyelonefrit atakları ve renal skarlanma ile sonuçlanan reflü nefropatisi, hipertansiyon ve kronik böbrek hastalığı (KBH) gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Altın standart tanı yöntemi Voiding Sistoüretrografi (VCUG)'dir. Amerikan Pediatri Akademisi (APA) 2011 yılında daha önce önerdiği ilk ateşli üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) geçiren hastaların hepsine Üriner Ultrason (USG) ve VCUG çekilmesi tavsiyesini revize etti. Buna göre ilk ateşli idrar yolu infeksiyonu (İYE)'ndan sonra 2-24 aylık çocuklarda sadece Üriner USG yapılmalıdır, VCUG ise Üriner USG'de“hidronefroz, skar veya ileri evre VUR veya obstrüktif üropati düşündürecek başka bulguları”olan çocuklara yapılmalıdır. Bu tavsiye kararı VCUG çekilmesi planlanan hastaları tespit etmede Üriner USG' nin işlevi konusunda tartışmaların yaşanmasına sebep oldu. Bu çalışmada VCUG çekilen hastalarda VUR açısından USG ile VCUG ve renal skar arasındaki ilişki araştırıldı. USG normalken VCUG ile VUR tanısı alan veya USG anormalken VUR olmayan hastalar karşılaştırılarak USG'nin VUR açısından duyarlılık, özgüllük, yalancı pozitif ve negatif prediktif değerine bakılması amaçlandı. Bu sayede USG' nin VUR için riskli grupta olan hastaları önceden tespit etme becerisi sorgulandı. Gereç ve Yöntemler: Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Polkliniği'ne 2005-2015 yılları arasında başvuran 0-18 yaş arası 890 çocuk hasta çalışmaya dâhil edildi. Olguların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Başvuru anındaki öykü, fizik muayene; başvuru sonrası çekilen VCUG'a en yakın tarihli Üriner USG verileri incelendi. USG ve VCUG çekimi arasında geçen süre 6 aydan fazla olan hastalar çalışmaya dâhil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, proflaksi durumu, tekrarlayan iye durumu, USG'de renal dilatasyon, üreteral dilatasyon ve mesane bulguları, VCUG bulguları ve Dimerkaptosüksinik Asit (DMSA) Sintigrafisi'nde skar bulgusu incelendi. Bulgular: Çalışmada 0-18 yaş arası 890 hastanın 944 VCUG ve USG bulguları karşılaştırıldı. Herhangi bir evredeki VUR ile USG bulguları arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. İleri evre VUR ile USG bulguları arasında anlamlı ilişki tespit edildi. Fakat yinede 17 hastada ileri evre VUR olmasına rağmen USG'de bulgu saptanmadı. İleri evre VUR için USG'nin sensitivitesi % 85, spesifitesi % 37,9 negatif prediktif değeri (NPD) % 94,1 pozitif prediktif değeri (PPD) % 18 olarak hesaplandı. Sonuç: USG bulguları VUR tanısını koymada yetersiz bulundu. Fakat ileri evre VUR (>Evre 3) saptamada USG'nin sensitivitesi ve negatif prediktif değeri anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: Vesicoureteral reflux (VUR) is a condition in which urine flows retrograde from the bladder into the ureters. Unless it is diagnosed early, VUR is associated with serious complications such as, reflux nephropathy that results in repeating pyelonephritis attacks and renal scars, hypertension and, chronic kidney failure . The gold for VUR diagnosis is Voiding cystourethrogram (VCUG). Academy of American Pediatri (PAA) revised their advice to do a urinary ultrasound (USG) and VCUG to patients that have urinary tract infection with fever in 2011. According to new advice, Urinary USG should be done to 2-24-month-old children after the first urinary tract infection with fever, VCUG should be done to children with“hydronephrosis, scar, advanced stage VUR or other findings that suggest obstructive uropathy”on their urinary USG exam. This advice caused arguments about the function of urinary USG in identifying patients for VCUG. In this study, we investigated the relationship in patients who had VCUG between USG and, VCUG and renal scarring for VUR. We aimed to determine sensitivity, specificity, false positive and negative predictive values by comparing patients who had normal USG and got VUR diagnosis with VCUG and patients who had abnormal USG but didn't get diagnosed with VUR. With this parameters, we examined USGs ability to determine patients with risk of VUR. Material and Method: We included 890 children (0-18 age), who are admitted Yuzuncu Yil University Medical Faculty Pediatric Nephrology Policlinic between 2005-2015. We analyzed case files retrospectively. We analyzed the data of medical history, physical examination, and the urinary USG that is dated closest to the VCUG after admission. Patients who had more than 6 months between USG and VCUG are excluded from the study. We examined age, sex, prophylaxis status, recurrent UTI, USG findings, ureteral dilatation, bladder findings, VCUG findings and, scar findings in dimercaptosuccinic acid (DMSA) scintigraphies of the patients. Results: In this study, we compared 944 VCUG and USG findings of 890 patients who are between 0-18. There was no statistically significant relationship in any stage between VUR and USG. There was a statistically significant relationship between advanced stage VUR and USG findings. Even though 17 patients had advanced stage VUR, there were no findings in USG. For advanced stage VUR, USGs data calculated as following, sensitivity: 85 %, specificity: 37.9 %, negative predictive value(NPV): 94.1 %, positive predictive value(PPV): 18 % . Conclusion: USG data is insufficient for VUR diagnosis. But for determining advanced stage VUR (>stage 3) USG's sensitivity and negative predictive values are significantly high.