Piyelonefrit geçiren çocuklarda renal skar gelişiminin göstergesi olarak plazma ve idrar nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) düzeylerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 342071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL ALTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Piyelonefrit renal skara ve bununla ilişkili komplikasyonlara (hipertansiyon, son dönem böbrek yetmezliği gibi) yol açabilir. Renal skarın gösterilmesinde altın standart Tc-99 DMSA sintigrafisidir. Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (NGAL) akut ve kronik böbrek hasarının varlığını göstermede son yıllarda giderek önem kazanan bir biyobelirteçtir. Bu çalışmada, piyelonefrit öyküsü olan çocuklarda renal skar varlığının göstergesi olarak idrar ve plazma NGAL düzeyleri incelenmiştir. Bu parametrenin yanı sıra fibrozis belirleyicisi olarak MMP-9 ve TIMP-1 in NGAL ile ilişkisi de araştırılmıştır. Çalışmaya DEÜ Çocuk Nefroloji Polikliniği?ne başvuran ve en az 6 ay önce piyelonefrit atağı geçiren hastalar alındı. Hastalar DMSA sintigrafisi sonuçlarına göre renal skar (-) (Grup 1) ve renal skar (+) (Grup 2) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her grup vezikoüreteral reflü (VÜR) varlığı açısından da kendi içinde VÜR (-) ve VÜR (+) olarak gruplandı. Plazma NGAL düzeyleri Biosite Triage prometer cihazı kullanılarak floresans immun ölçüm yöntemi ile ölçüldü. İdrar NGAL düzeyleri Architect Abbott C 16200 otoanalizöründe kemilüminesans immün ölçüm yöntemi ile ölçüldü. İdrar ve plazma NGAL testlerine ek olarak renal skar ve fibrozis göstergesi olarak idrar matriks metalloproteinaz-9 (MMP-9) (Boster ELİSA kiti) ve metalloproteinaz doku inhibitörü tip 1 (TIMP-1) (İnvitrogen ELİSA kiti) düzeyleri de ölçüldü. Grup 1 ve 2 plazma ve idrar NGAL, idrar MMP-9 ve TIMP-1 düzeyleri bakımından karşılaştırıldı. Aynı karşılaştırmalar her iki grup içinde VÜR (-) ve VÜR (+) olanlar arasında da yapıldı. Ayrıca çalışılan dört parametre arasında korelasyon varlığı da araştırıldı. Piyelonefrit sonrası renal skar gelişen ve gelişmeyen gruplar arasında idrar ve plazma NGAL yanı sıra MMP-9 ve TIMP-1 düzeyleri açısından da fark saptanamadı. Sonuç olarak piyelonefrit geçiren çocuklarda renal skar varlığının göstergesi olarak NGAL `ın uygun bir parametre olmadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Pyelonephritis can cause renal scarring and its associated complications (hypertension, end-stage renal failure). Tc-99m DMSA renal scintigraphy is the gold standard for demonstrating scarring. Neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) is an increasingly important biomarker in predicting the presence of acute and chronic kidney damage in recent years. In this study, urinary and plasma NGAL levels were examined as an indicator of the presence of renal scarring in children with a history of pyelonephritis. We also studied the presence of correlation between the four parameters which were investigated. The children who attended DEU Pediatric Nephrology outpatient clinic and had an attack of pyelonephritis before at least six months were taken to the study . According to the results of DMSA scintigraphy, patients were divided into two groups with renal scarring (-) (Group 1) and renal scarring (+) (Group 2). After that each group were classified as VUR(-) and VUR (+) in terms of presence of vesicoureteral reflux (VUR). NGAL levels in plasma were measured by measuring the immune fluorescence, using the device Biosite Triage Prometer. Urinary NGAL levels were measured by the method of immune chemiluminescence by Architect Abbott C 16200 autoanalyzer. In addition to urine and plasma NGAL tests, urine MMP-9 (Boster ELİSA kit) and TIMP-1 (Invitrogen ELISA kit) levels were also evaluated as a sign of renal scarring or fibrosis. Groups 1 and 2 were compared in terms of plasma and urinary NGAL, MMP-9 and TIMP-1 levels. In both groups, the comparisons also done among the vesicoureteral reflux (-) and vesicoureteral reflux (+) groups. Between the cases of scar (-) and scar (+) there was no significant difference in terms of all parameters. As a result we think that NGAL is not a appropriate parameter as an indicator of the presence of renal scarring in children with a history of pyelonephritis.