Konform tasvir ve cebirsel karakterizasyonu
  1. Tez No: 35123
  2. Yazar: SEZGİN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Luna bölge ve Genel anulus ile ilgili cebirsel karakterizasyonlar ele alındı. İlk olarak, Luna bölgenin birim daireye konform dönüşümünün cebirsel karakter- izasyonu verildi. Bunun içinde, D bir luna bölge olmak üzere D de tarifli sınırlı analitik fonksiyonların B(D) halkası ile izomorf bir R halkası alındı ve a G R yardımıyla konform dönüşüm cebirsel olarak karakterize edildi. Sonra Genel anu- lusla ilgili cebirsel karakterizasyon verildi. Halka bölgelerle ilgili ve önceden bilinen cebirsel karakterizasyon bizim çalışmamızın özel bir hali olarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this study, algebraic characterization of luna domain and general annohis has been considered. First, algebraic characterization of conformal mapping of luna domain onto unit disk has been given. For this purpose, we took a ring R which is izomorf to ring B(D), where D is luna domain and B(D) is ring of bounded analitical functions which is defined in D. Conformal mapping has been characterized algebraicly with a G R. Then algebraic characterization has been given for general annulus. Therefore, algebraic characterization about annuli which is knovn before has been obtained as a special case of the study.