Yüksek irtifada görülen retina ve optik sinirde değişikliklerinin araştırılması
Investigation of changes observed in retina and optical nerve at HIGH–altitude
- Tez No: 351252
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER KARAKÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
YÜKSEK İRTİFADA GÖRÜLEN RETİNA VE OPTİK SİNİRDE DEĞİŞİKLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Amaç: Retina ve optik sinir, oksijen basıncına duyarlı yapılardır. Oksijen basıncının azaldığı yüksek irtifaya maruziyet sonrasında retina ve optik sinir liflerinin etkilenmesi beklenebilir. Bu çalışmanın amacı, yüksek irtifaya akut ve kısa süreli maruziyetin retina ve optik sinir üzerine etkilerini, bu oluşumların yapısal ve fonksiyonel parametrelerinde oluşan değişiklikleri araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, 17-29 yaşları arasında 23 sağlıklı gönüllü birey dahil edildi. Tırmanış 1080 m'de başladı ve otobüs ve teleferik ile 2630 m' ye bir saat içinde ulaşıldı. 2630m'de bir saatlik dinlenme süresinden sonra, grup 2650m'ye tırmanmaya başladı ve rotayı iki saat içinde tamamladıve sonrasında 2630 m'ye geri döndü. Tırmanıştan önce (T0), tırmanıştan bir hafta (T1) ve bir ay (T2) sonra; göz muayenesi, kontrast duyarlılığı (KDGK), optik koherans tomografisi (Optical Coherence tomography=OCT), elektroretinografi (ERG) ve periferik görme alanı (PGA [“blue-on-yellow”]) değerlendirmeleri yapıldı. Bulgular: OCT değerlendirmesi, T2 zaman noktasındaki ortalama retina sinir tabakası kalınlığının (RNFL), T1 zaman noktasındakinden anlamlı düzeyde düşük olduğunu gösterdi (p=0.009).
Özet (Çeviri)
Aim: Retina and optic nerve are sensitive to oxygen tension. Retina and optic nerve fibers may be damaged following exposure to high altitude where the oxygen tension is reduced. The aim of this study is to investigate the effects of acute and brief exposure to high altitude on the retina and the optic nerve fibers, via structural and functional parameters of these structures. Material and methods: Twenty-three healthy and volunteer subjects aged between 17-29 years were enrolled in the study. The climb started at 1080 m, then continued to the 2630 m by buses and cable-cars with in one hour. After resting for one hour at 2630 m, the group started to climb to 2650m altitude, completed a route within 2 hours and returned back to 2630m. Ophthalmic examination, contrast sensitivity testing (CST), blue-on-yellow perimetry, optical coherence tomography (OCT) and electroretinography (ERG) were performed before the expedition (T0), one week (T1) and one month (T2) after returning from the expedition. Results: OCT assessment showed that average retinal nerve fiber layer thickness (RNFL) at time point T2 was significantly lower than that at time point T1 (p=0.009).