Kronik akciğer hastalığının etyopatogenezinde gelsolinin rolü
The role of gelsolin in the etiopathogenesis of chronic lung disease
- Tez No: 351253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Kronik akciğer hastalığının etyopatogenezinde gelsolinin rolünün araştırılmasıdır. Hastalar ve yöntem: Bu çalışma 2012 ve 2013 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Pediatri Yenidoğan Bölümü ve Göğüs Hastalıkları Bölümü ile birlikte Erciyes Üniversitesi etik kurul onamı alınarak yapıldı. Çalışmaya 36 haftadan küçük ve 1500 gramın altında doğmuş olup doğduktan sonra mekanik ventilatöre bağlanan veya oksijen tedavisi verilen hastalar alındı. Entübe olan hastalardan doğumunun 72 saat sonrası bronkoalveolar lavaj (BAL) ve kan alındı. Entübe olmayıp oksijen tedavisi alanlardan ise sadece kan alındı. Hastalar doğumlarından itibaren bir ay süreyle takip edildi ve 28. gününden sonra hala oksijen ihtiyacı devam edenlerden ve hastaların ventilatörden ayrılamayanlarından BAL ve kan örneği yeniden alındı, 28. gününde olup entübe olmaksızın oksijen tedavisi alanlardan sadece kan örneği yeniden alındı. 28. günde oksijen ihtiyacı olanların takipleri yapıldı ve postkonsepsiyonel 36. haftasında hala oksijen tedavisi alanlar belirlenerek hastalar gruplara ayrıldı. Alınan tüm örnekler Human Gelsolin Elisa KİT ile seroloji laboratuarında çalışıldı. Bulgular: Hastaların 3. ve 28. gün kan gelsolin, 3. gün BAL gelsolin değerleri cinsiyetine, doğum ağırlıklarına ve doğum haftasına göre karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel anlamlı bir fark olmadığı saptandı (p>0.05). Postkonsepsiyonel 36. haftaya göre KAH gelişen hastaların 3. gün BAL gelsolin değeri diğer gruplarla karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunamadı (p>0.05). Postkonsepsiyonel 36. haftaya göre KAH gelişen hastaların 3. gün kan gelsolin değeri diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı olmasa da düşük saptandı. 3. ve 28. gün kan gelsolin değerleri karşılaştırıldığında 28. gün kan gelsolin değeri 3.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate role of gelsolin in the etiopathogenesis of chronic lung disease. Patients and Method: This study was conducted in Pediatric Newborn Department of Erciyes University, Medicine School in collaboration with Department of Chest Diseases between 2012 and 2013 after approval by Ethics Committee of Erciyes University. The study included patients, who were born before 36 weeks of gestation with a birth weight of 1500 g and underwent either mechanical ventilation or oxygen therapy. Bronchoalveolar lavage (BAL) and blood samples were drawn from patients who were intubated beyond 72 hours after birth. Only blood samples were drawn from patients received oxygen therapy but not intubated infants. Patients were followed over one month after birth and the diagnosis of chronic lung disease (CLD) was made in patients who were still requiring oxygen therapy after day 28. BAL and blood samples were repeated in patients who couldn?t be weaned from mechanical ventilator, while blood samples were repeated in patients who were receiving oxygen therapy but not intubated after day 28. The patients with CLD were examined on the day 28; and the patients were assigned into groups by identifying patients who were still receiving oxygen therapy on postconceptional week 36. All samples were evaluated at Serology laboratory by using Human Gelsolin ELISA kits. Findings: It was found that there was no significant difference in blood gelsolin values on the days 3 and 28 as well as BAL gelsolin values on the day 3 when compared according to sex, weight and gestational week (p>0.05). No significant difference was detected in blood and BAL gelsolin levels on the day 3 when patients with CLD on the day 28 were compared with other groups (p>0.05). No significant difference was detected between blood and BAL gelsolin levels on the day 3 and 28 of the patients with CLD on the day 28 (p>0.05). No significant difference was detected in BAL gelsolin levels on the day 3 when patients with CLD on postconceptional week 36 compared to other groups (p>0.05). In the patients with CLD on postconceptional week 36, blood gelsolin value on the day 3 of was lower when compared to other groups, but did not reach statistical significance.