Akut viral bronşiolitli hastalarda D vitamini düzeyi ve D vitamini reseptör gen polimorfizmi
Vitamin D levels and vitamin D receptor gene polymorphisms in patients with acute viral bronchiolitis
- Tez No: 351275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Akut viral bronşiolitli çocuklarda serum D vitamini düzeyleri ve gen polimorfizmlerini sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak ve D vitamininin rolünü araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Çalışma grubu Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk acil poliklinik ve çocuk sağlığı ve hastalıkları servisinde Haziran 2012 ile Haziran 2013 tarihleri arasında başvuran hastalardan oluşturuldu. Çalışmaya 1 ay ile 2 yaş arasında klinik bulgular ile bronşiolit tanısı konularak hastaneye yatırılan veya ayaktan tedavi edilen 54 hasta ile aynı yaş grubunda daha önce bronşiolit geçirmemiş 55 sağlıklı gönüllü alındı. Her iki grupta HPLC yöntemiyle serum 25 (OH) vitamin D düzeyleri ve VDR geni Fok I polimorfizmi çalışıldı. Serum D vitamini düzeyini etkileyebilecek doğum öncesi, doğum sonrası ve çevresel risk faktörleri sorgulandı. Bulgular: Çalışma grubunun % 63'ü (n=34), kontrol grubunun % 54,5'i (n=30) erkekti. Çalışma grubunun ortanca yaşı 10,5 (2-24) ay, kontrol grubunun ortanca yaşı 12 (2-23) ay idi. Her iki grupta yaş açısından istatistiksel fark saptanmadı. Çalışma grubunun ortanca serum 25 (OH) vitamin D düzeyi 21,3 (10,7-50,5) ng/ml saptandı. 21 olgunun serum 25 (OH) vitamin D düzeyi, D vitamininin yetersizlik sınırı olan 20 ng/ml'nin altında, bu gruptaki 6 olgunun serum düzeyi ise D vitamininin eksiklik sınırı olan 15 ng/ml'nin altında saptanırken kontrol grubunun ortanca serum 25 (OH) vitamin D düzeyi 38,1 (25,3- 61,1) ng/ml idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim was to investigate the role of vitamin D by comparing vitamin D levels and gene polymorphisms between children with acute viral bronchiolitis and control group. Material and Methods: The study population were recruited from patients admitted to emergency clinic and children and child health clinics of Bulent Ecevit University Training and Research Hospital between June 2012 and June 2013. 54 children hospitalized or ambulatory treated with the diagnose of bronchiolitis and 55 healthy volunteers without a previous history of bronchiolitis between the ages of 1 month and 2 years were included in the study. In both groups, serum 25 (OH) vitamin D levels measured with HPLC and VDR gene Fok I polymorphisms were studied. Pre-natal, post-natal and environmental risk factors which may affect the serum levels of vitamin D were examined. Results: 63% of the study group (n= 34) and 54.5% of control group (n= 30) were male. The median age of the study group was 10.5 (2-24) months and the median age of the control group was 12 (2-23) months. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of age. Serum median 25- (OH) vitamin D level of study group was 21.3 (10.7 to 50.5) ng / ml. Serum 25 (OH) vitamin D levels were below 20 ng / ml in 21 cases which was the minimum acceptable level of vitamin D insufficiency. In 6 of these 21 cases, Vitamin D levels were below 15 ng / ml which was considered as vitamin D deficiency. Serum median 25 - (OH) vitamin D level of the control group was 38.1 (25.3 to 61.1) ng / ml.