Akut bronşiolitli hastalarda serum D vitamini düzeyi ile hastalığın şiddeti arasındaki ilişki
  1. Tez No: 630027
  2. Yazar: YUSUF ALAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. CAN CELİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Akut bronşiolit iki yaşından küçük çocuklarda sıklıkla viral etkenlerin neden olduğu bir hastalıktır. Soğuk algınlığı semptomlarını takip eden bronşiyol inflamasyonu ve tıkanıklığının hışıltılı solunum, öksürük, takipne oluşturması ile karakterizedir. Akut bronşiolit çoğunlukla hafif bir klinik tabloya sebep olabileceği gibi yoğun bakıma yatış ve entübasyon gerektirebilen, hatta mortalite ile sonuçlanabilen ciddi seyirli klinik tablolar da oluşturabilmektedir. Bronşiolit şiddeti ile ilgili olarak literatürde yer alan çeşitli skorlama sistemleri mevcuttur. D vitamini vücudumuzun bağışıklık sistemi içerisinde düzenleyici role sahiptir. Bu çalışmada süt çocukluğu döneminde akut bronşiolitlerde klinik tablonun şiddeti ile serum D vitamini düzeyi arasındaki ilişkiyi saptamayı hedefledik. Materyal Metot: Prospektif tasarımlı bu çalışmada akut bronşiolit tanısı alan 182 çocuk çalışmaya dahil edildi. Solunum yolu hastalıkları ve yoğun bakım gereksinimine yatkınlık oluşturabilecek kronik ve yapısal problemi bulunan hastalar çalışma dışı tutuldu. Serum D vitamini düzeyi tam otomatik immunoassay oto analizör ile kemiluminesans (ECLIA) yöntemi ile analiz edildi. Hastalık şiddetinin puanlamasında Modifiye Tal skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Hastalar bronşiolit şiddetine göre gruplandırıldıklarında, D vitamini düzeyinin eksiklik ya da yetersizliğinin ağır bronşiolitlerde istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde saptandı (p=0,002). Ağır bronşiolit vakalarının kış mevsiminde yüksek oranda görüldüğü saptandı (p=0,017). Kış mevsiminde başvuran hastalardan D vitamini eksikliği oranı yüksekti (p=0,045). Malnütre hastalarda hastalık şiddeti istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha fazlaydı (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Objective: Acute bronchiolitis is almost exclusively caused by viral agents in children younger than two years. The disease is characterized with coryzal symptoms followed by inflammation and obstruction of bronchioles manifested as cough, wheezing and tachypnea. Acute bronchiolitis most often has a mild clinical course but may cause severe clinical pictures that may require intensive care, intubation and even mortality may ensue. There are various scoring systems in the literature regarding the severity of bronchiolitis. Vitamin D has significant regulatory role within the human immune system. In this study, we aimed to determine the relationship between the severity of the clinical picture and serum vitamin D levels in infants with acute bronchiolitis. Materials/Methods: In this prospectively designed study, 182 children diagnosed with acute bronchiolitis were included. Patients with chronic and structural co-morbidities that would predispose to respiratory diseases and intensive care requirement were excluded from the study. Serum Vitamin D levels were analyzed by chemiluminescence (ECLIA) method with a fully automated immunoassay auto analyzer. Severity of the bronchiolitis cases were calculated according to the Modified Tal scoring system. Results: The ratio of children with deficiency or insufficiency of vitamin D was significantly higher in severe bronchiolitis group (p =0.002). Severe bronchiolitis cases were significantly high during winter (p=0.017). Patients who applied in the winter had a statistically significantly higher level of vitamin D deficiency (p=0.045). Bronchiolitis severity was significantly higher in patients with malnutrition (p = 0.003).